ورزش و فرهنگ

 • جام اروپا

  جام قهرمانی ملت های اروپا چیزی جز نوعی انحراف اجتماعی نیست

  به قلم جمعی از نویسندگان

  مبالغ صرف شده برای برگزاری جام قهرمانی ملت های اروپا در کشوری که عدم اطمینان شغلی در آن رو به افزایش است و در قالب طرد قانون کار خود را نشان می دهد، امری خارج از نزاکت به شمار می آید.

  19 ژوئیه 2016
 • هولیگان‌های روس بازی را بردند و مطمئناً خیلی خوشحال هستند.  از تماشای عکس‌های انگلیسی‌های  خون‌آلود در خیابان‌های مارسی به خود می‌بالند.  با افتخار در همه جا دراین مورد صحبت می‌کنند. اصلاً مهم نیست که چهار نفر به شدت صدمه دیده‌اند. شایعات در دنیای آنها جایی ندارد، هولیگانیسم نوعی «سبک زندگی» انگاشته می‌شود. به نظر آنها، شنبه 11 ژوئن 2016 برای همیشه  لحظه  پر افتخار خواهد ماند چون بر انگلیسی‌ها که استاد قدیمی این کارها هستند غلبه کرده‌اند. تعدادی از همتایان آلمانی به گروهی اوکراینی در شهر لیل حمله کردند، ولی نتوانستند نمایش را از دست آنها بگیرند.

  19 ژوئیه 2016
 • برگزارکنندگان فوتبال یورو 2016 که روز جمعه 10 ژوئن آغاز شد به خوبی از خطرات آگاهی دارند: تهدید حتی می‌تواند مانند حشره‌ای غیر قابل مهار از آسمان فرود آید. صدای «پرواز زنبور»، میان‌پرده‌ای از یک ارکستر سردرد آور «ریمسکی کورساکوف» در گوش تداعی می‌شود. وزوز کردن، وزوز، انگلیسی‌ها هم فعل to drone[وزوز کردن] را برای این صدا به‌کارمی‌برند.

  05 ژوئیه 2016
 • محمد علی، دیروز شنبه 15 خرداد 1395، در فنیکس آریزونا  درگذشت.  محمد علی که نام خود را از کاسیوس کلی به محمد علی  تغییر داده بود تا هم میراث   برده داری را  از نامش حذف کند و هم  بر هویت اسلامی خویش تاکید داشته باشد،   یک اسطوره  ورزشی بوکس بود که بارها در رده  سنگین وزن، به قهرمانی رسیده  و  از خلال این ورزش، به شهرت و تاثیر گزاری عظیمی دست یافته بود که  برای نخستین بار در قرن بیستم مفهوم «ستاره جهانی» را در حوزه فرهنگی مطرح کرد.

  06 ژوئن 2016
 • چرا که امروز به نظر نمی رسد دیگر  دنیای فوتبال تنها دنیای سرگرمی باشد؟ فوتبال یک پدیده اجتماعی است و در چند راهی اقتصاد ،فرهنگ،  سیاست و ورزش برای خودش  برو و بیایی دارد. چگونه  امروز فوتبال در دنیا  به یک پدیده اجتماعی تبدیل شده است؟ در چه مناسباتی؟

  11 می 2016
 • montbenon

  نهاد قانونگذاری لوزان، شورای شهر است. این شورا صد عضو دارد و شهرداری با هفت عضو، سازوکار اجرایی آن را تشکیل می دهد. اعضای نهاد قانونگذاری این شهر با سیستم تناسبی و نهاد اجرایی با سیستم اکثریتی در دو مرحله انتخاب می شوند. مدت این عضویت ها پنج ساله است. در شورای شهر لوزان، جناح های چپ 62 کرسی از 100 کرسی موجود را به ترتیب زیر به خود اختصاص داده اند: حزب سوسیالیست با 29 کرسی، حزب سبز با 20 کرسی، حزب چپ متشکل از حزب کارگر مردمی و همبستگی و مستقل ها با 13 کرسی.

  05 ژانویه 2016
 • مردم اردبیل در عموم روزها، خاصه روزهای تعطیل در طول مسیر میدان دور دریاچه شورابیل به صورت گروهی به فعالیت "ورزیدن" یا ورزش همگانی می­پردازند. به دنبال فهم گفتمان این کردار، نخست از طریق قوم­نگاری اقدام به مشاهده­ ی میدانی این پدیده نموده و سپس ازطریق دیرینه­ شناسی، این گفتمان مورد تحلیل قرار گرفت. این روش در پی فهمی از یک صورت­بندی گفتمانی بود تا بتواند ذوات یا موضوعاتی که به پیدایش گزاره­­های گفتمانی منتج شده است، را در یابد.

  24 نوامبر 2015
 • MayanBallCourt

  توپ‌بازی مناسکی یکی از ویژگی‌های تعیین‌کننده‌ی تمدن‌های آمریکای مرکزی است. زمین‌های بازی سازه‌ای ثابت در بیشتر ساخت‌گاه‌های باستان‌شناختی آمریکای مرکزی، ازجمله مناطق مربوط به تمدن مایاست. تنظیمات خاص بازی، از جمله نحوه‌ی امتیازدهی، تعداد بازیکنان هر تیم، اندازه‌ی زمین بازی، تجهیزات مورد استفاده و نتیجه‌ای که در نهایت در انتظار برندگان و بازندگان بود، در هر تمدن و هر شهر متفاوت بود. هدف بازی هم در شهرهای مختلف تفاوت داشته است.

  18 نوامبر 2015
 • گمرک فرانسه، مرز بین سوئیس و فرانسه

  ژنو به وسیله شورای شهر اداره می شود. این شورا از 80 مشاور شهری تشکیل شده که انتخاب مستقیم بدنه انتخاباتی هستند و این انتخابات هر چهارسال یکبار برگزار می شود. قوه اجرایی شهر نیز شورای اداری ژنو است که یک مجموعه پنج نفره از اعضای انتخاب شده توسط مردم و به مدت چهار سال است. شهردار نیز همه ساله از همین جمع و به صورت گردشی انتخاب می شود.

  10 نوامبر 2015
 • تلکابین سالو در سوئیس

  زوریخ در اصل یک روستای بزرگ مربوط به سرزمین گل {فرانسه قدیم} و نام آن توریکوم {Turicum} بود. این روستا در مرز امپراطوری روم و دنیای ژرمانیک قرار داشت، پادگانی مشرف به یک پرتگاه که با زاویه ای مایل نسبت به رودخانه لیما واقع شده بود. این نقطه دفاعی برای امپراطوری این سرزمین به شمار می رفت نیز به خصوص گمرکی که تبادلات ترانزیتی از طریق رود لیما و دریاچه زوریخ در میان دره های آلپ و جنوب آلمان را کنترل می کرد.

  27 اکتبر 2015

صفحه‌ها