خانه و فرهنگ

 • مطالعه مردم شناختی نقش فرهنگ و محیط بر معماری فضای خانگی/ مطالعه موردی خیابان گلخانه در اصفهان 

  02 ژوئیه 2016
 •  هر بار در بازگشت از سفر به خاطرات مبهم کودکی‌مان و در جستجوی «بهشت گمشده»، راهی سفری دیگر می‌شویم. سفر به روستاها. روستاهای کلاردشت برای نسل ما (نگارندگان) و نسل‌های پیش از ما، سرشار از حسرت است. حسرت تپه‌ها و دره‌های سرسبز، هیاهوی مردمان در کوچه پس کوچه‌های خاکی روستا، هی‌هی چوپان‌ها و دستان پینه‌بسته کشاورزان، عطر نان و کاهگل که از دریچه‌های چوبی خانه‌ها در فضای ده می‌پیچید و در راه مزرعه‌های گندم گم می‌شد. به باور ما، برای نسل ما، هنوز دستمایه‌های خیال توان مبدل شدن به واقعیت را دارد.

  22 ژوئن 2016
 • اولین نشست تخصصی "باز شنسی فرآیندهای طراحی معماری در هه ورامان" از تاریخ 8 تا 10 خرداد ماه 95 در محل کتابخانه سیدی شهر هورامان تخت برگزار می گردد.
  این در حالی است که امروزه توجه به معماری بومی سکونتگاه های روستایی به عنوان بخش بزرگی از ثروت های فرهنگی یک جامعه، از مهمترین سیاست های مداخله در مناطق زیستی برای دستیابی به توسعه پایدار محسوب می گردد. زیرا نسل های متمادی گروه های انسانی توانسته اند در تعامل با محیط پیرامونشان و در پاسخگویی به نیاز های حیاطی خود، در طول هزاران سال، تمامی وجوه سرزمین را سنجیده و بهترین جواب را دریابند.

  25 می 2016
 • فیلم «ابدو یک روز» روایت گر زندگی مصیب بار خانواده ای فقیر و پرجمعیت است که هرکدام از آنها مشکلات خاص خود را دارند. نگاه موشکافانه‌ و واقع بینانه‌ی فیلم نسبت به مسایل اجتماعی، آن را یکی از مهم ترین فیلم های اجتماعی سینمای ایران کرده است. اعتیاد، زنان تک سرپرست، فقر اقتصادی، ازدواج های اجباری، مساله‌ی سالمندی و بزهکاری از جمله مسایل اجتماعی ست که در فیلم نمایش داده می شود. در ادامه مهم ترین مسایل اجتماعی فیلم بررسی می شود.

  آشنایی زدایی از مفهوم «معتاد»

  11 آوریل 2016
 • در خانۀ پدری چند خانوادۀ مستاجر داشتیم که با ما در آن خانه زندگی می‌کردند. هر سال پیش از سال تحویل مادرم از آنها می‌خواست که در وقت سال تحویل کسی از خانه بیرون نرود تا او از خانه بیرون برود و بازگردد. همۀ همسایگان پیشنهاد مادرم را می‌پذیرفتند و به آن احترام می‌گذاشتند.

  05 آوریل 2016
 • اریک امانوئل اشمیت

                                      ... بی درنگ، فهرستی از زوج های خانواده، بستگان، پدرومادربزرگ ها ردیف کردیم تا بین آنان، عشق های جاودان را پیدا کنیم. اما محصول ناچیزی درو کردیم!

  09 مارس 2016
 • در این مقاله سعی شده­ است زیباشناختی کرسی و تنوع ساخت و جایگاه آن در معماری خانه­ های ایرانی تعریف گردد هم­چنین نحوه­ ی برپاکردن کرسی، طریقه­ ی ایجاد آتش و تجهیزات لازم برای آن و سوخت کرسی بیان شده وبه  تعریف  ابزار جانبی پرداخته شده­ است، تجهیزاتی که با کرسی در تعامل نزدیک هستند اما همیشه هویتشان در حاشیه­ ی هویت کرسی مخفی مانده­ اند. در قسمت­هایی از این بررسی گاهی فرهنگ­های بومی و حاکم آنقدر در محصول و نحوه­ ی به کارگیری آن تنیده بودند که جزء لاینفک آن گشته­اند و بیان کاربرد ابزار بدون فرهنگ استفاده آن غیر ممکن می­نماید.

  نصیبه سلطانی رمضان زاده[1]  گلنار زمانی[2]

  09 مارس 2016
 • گیوم موسو

  دوستان فرشتگانی هستند که وقتی بال هایمان دیگر پرواز را به خاطر نمی آورند، ما را از زمین بلند می کنند.

                                                                        گیوم موسو، دختر کاغذی

   

  گیوم موسو، نویسنده فرانسوی در سال 1974 در آنتیب واقع در جنوب فرانسه به دنیا آمد.

  25 ژانویه 2016
 • در مرکز بلگراد، در بین یک کلاه‌فروشی و یک کتابخانه، ساختمان مرمت‌شده‌ی سینمای وزدا[1] خیلی توجه کسی را به خود جلب نمی‌کند. برای ورود به آن باید از راهرویی طولانی عبور کرد تا به گیشه‌ی بلیت‌فروشی قدیمی‌ای رسیدن. داخل سینما هنوز هم زنگ و بوی قدیمی خود را دارد و سینماهای دهه‌ی ۷۰ میلادی را به ذهن تداعی می‌کند. از وزدا در بلگراد به‌عنوان سینمای آزادشده یاد می‌شود؛ چراکه به همت گروهی از دانشجویان و سینماگرایان، قدیمی‌ترین سینمای بلگراد که در سال ۱۹۱۱ تأسیس‌شده بود، یک‌بار دیگر به زندگانی بازگشته است.

  06 ژانویه 2016
 • مفهوم معاصر خانه، یک مفهوم جدید است. در جوامع متاخر، و حتی در جوامع سرمایه‌داری، خانه محل تولید بوده و به واقع تمایز واقعی بین مکان کار و فضای خانگی وجود نداشته است. گرچه، صنعتی شدن دو فضای خانه و کار را کاملا از یکدیگر جدا کرد و این دو فضا را از نظر فرهنگی و به ویژه برای مردان، در دو قطب متضاد قرار داد. مکان کار، زندگی تولیدی در بخش عمومی و خانه مکانی برای مصرف خصوصی شد، یعنی خانه «پناه‌گاهی در این دنیای بی‌احساس» و جایی بود که ظاهرا محبت و صمیمیت خانگی بر آن حاکم شده است.

  28 دسامبر 2015

صفحه‌ها