کردارشناسی جانوری

 • رویکرد متعارف نسبت به موضوع «شر»، به صورتی ژرف و گسترده با مفهوم «ممنوعیت» و «گناه» پیوند خورده است.

  10 ژانویه 2015
 • در دهه‌های 1970 و 1980 میلادی، باستان‌شناسی تجربی و خلاق به نام گلین ایزاک اعتقاد داشت درک گذشته از طریق شبیه‌سازی‌های مستقیم آن با زمان حال بهتر صورت می گیرد. او و دانشجویانش برای فهم اینکه هومونین‌های اولیه چگونه از منابع غذایی حیوانی استفاده می‌کرده‌اند به مطالعه رفتار و اکولوژی گوشتخواران امروزی روی آورده بودند...در بسیاری از اکوسیستم‌ها حتی بعد از این‌که تغذیه حیوان شکار شده تمام می‌شود، لاشه شکار منبعی غنی از چربی و پروتئین در قالب مغز استخوان و مغز را فراهم می‌کند که تامین کننده غذای گروهی از حیوانات لاشه خوار است که شاید زمانی هومونین‌های اولیه را نیز شامل می شده است.

  03 ژانویه 2015
 • در حالی‌که در ایران سگهای خیابانی توسط نهادهای اجرایی به روشهایی بی‌رحمانه کشته شده و باقیمانده آنها در کنار گربه‌های خیابانی توسط بسیاری از مردم مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند، در کشور همسایه‌مان ترکیه، اوضاع بسیار متفاوت است. در جریان سفری که سال پیش به افغانستان داشتم، شیوه برخورد مردم این کشور با پرندگان آزاد (به‌ویژه کبوتر و مرغ مینا که به تعداد بسیار زیاد در کوچه و خیابانهای این کشور دیده می‌شود) و آب و دانه دادن به آنان را در قالب سفرنامه‌ای که در همین وب‌سایت منتشر شد توضیح دادم.

  26 نوامبر 2014
 • هنگامی که ما از واژه ای به نام شوخی صحبت می کنیم درواقع تنها به یک کنش زیستی که صرفا در خنده خلاصه شود اشاره نداریم بلکه این مفهوم  مطابق نظریه معروف « دستور زایشی- گشتاری» نوام چامسکی خود دارای جنبه های پراهمیت دیگری نظیر زیست شناسی- عصب شناسی، روان شناسی، زبان شناسی، رفتار شناسی و مردم شناسی و جامعه شناسی ست. یعنی آن را می توانیم از دیدگاه شناختی مورد بررسی قرار دهیم به این معنا که انسان در رویارویی با جهان پیرامونش دست به انواع کنش خواهد زد که تحت تاثیر اداراکات وی از محیط است. یعنی این ذهن انسان بوده که ساختار زبانی را می سازد نه گوش و دهان و ... .

  15 سپتامبر 2014
 • به گزارش ایسنا، موزه ملی ایران با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست نمایشگاه‌های «نشانه‌هایی از دویست‌هزار سال همبودی انسان و جانوران در ایران‌زمین» و «تنوع زیستی جانوری در ایران» را در هفته‌ی دولت برگزار می‌کند.

  30 اوت 2014
 • همه ما معمولا خاطرات زیادی از دوران تحصیل خود در ذهن داریم. با شروع اول مهر، پس از گذشت سالها همچنان خاطرات ایام کودکی و روزهای آغازین مدرسه را به یاد می آوریم. کمتر کسی را می توان یافت که اولین روز مدرسه، نام معلم و حضور در کلاس درس را به یاد نیاورد. کلماتی مانند فصل پاییز، صدای زنگ مدرسه، خانم معلم، زنگ ورزش، مبصر کلاس، دفتر مشق، بغل دستی، خوراکی، از جلو نظام، آبخوری، جا مدادی، سرویس و تخته سیاه هر کدام خاطرات زیادی را در ذهنمان تداعی می کند.

  23 ژوئیه 2014
 • گلشن، علی (1384)، معرفی اسب ترکمن در ایران،  تهران: پژواک کیوان
  و یکی دیگر از شناسه‌های دیرین ایرانیان اسب است.
  برنامه‌های کتاب کوچکی که در دست داریم، آشنایی با اسب ترکمن است، که علی گلشن به خوبی از عهده‌ی آن برآمده است. واقعیت این است که به رغم سابقه‌ی دیرین اسب در ایران جز در قابوس‌نامه که عنصرالمعالی آن را در آغاز نیمه‌ی دوم سده‌ی پنجم هجری نوشته است، تا روزگار ما به ندرت به این شناسه‌ی کهن ایرانی پرداخته شده است. در این میان، کار خوب استاد پورداوود، ستودنی است.

  15 ژوئیه 2014
 • میمون های ماکاک به عنوان میمون های دنیای قدیم در اکثر نقاط جهان خصوصاً آفریقا و جنوب شرق آسیا پراکنده می باشند. در حال حاضر بیست و دو گونۀ مختلف ماکاک شناسایی شده اند. مشهورترین این گونه ها شامل ماکاک رزوس، ماکاک ژاپنی و ماکاک بارباری می باشند. بسیاری از این گونه ها خصوصاً میمون های رزوس در آزمایشهای زیست شناسی و روان شناسی مورد استفاده قرار می گیرند. ماکاک رزوس که اغلب میمون رزوس نامیده می شود، قهوه ای یا خاکستری است. میمون های ماکاک به عنوان میمون های دنیای قدیم در اکثر نقاط جهان خصوصاً آفریقا و جنوب شرق آسیا پراکنده می باشند. در حال حاضر بیست و دو گونۀ مختلف ماکاک شناسایی شده اند.

  30 ژوئن 2014
 • مستند مم خرس سیاه بلوچی، دومین قسمت از مجموعه سه قسمتی مم به کارگردانی و تهیه کنندگی مهدی چلانی است. در این مستند 42 دقیقه ای، وحید عابدینی گلنگشی، دستیار کارگردان، عظیم عابدینی، تدوین و شهریار ربانی، بعنوان گوینده متن همکاری داشته اند. مهدی چلانی کارگردان این مجموعه معتقد است، هر قسمت از این مجموعه بر حسب اهدافی از پیش تعریف شده ساخته شده است.

  26 می 2014
 • دکتر مشکور متخصص باستان­جانورشناسی و دیرین زیست محیط شناسی از دانشگاه سوربن فرانسه، استاد و پژوهشگر مرکز ملی پژوهش­های علمی (CNRS ) و مدیر گروه جوامع، جانوران و گیاهان آسیا در موزه ملی تاریخ طبیعی (MNHN) فرانسه هستند. همچنین طی چهار سال گذشته مسئول طرح آموزش باستان جانورشناسی در آزمایشگاه باستان سنجی دانشگاه تهران بوده اند و  محور فعالیتهای پژوهشی ایشان از ۲۱ سال پیش بر باستان جانورشناسی فلات ایران و مناطق همجوار  از جمله جنوب آسیای مرکزی بوده است.

   

  مکان: موزه ملی ایران، سالن نشستهای تخصصی

  01 مارس 2014

صفحه‌ها