روانکاوی

 • در سمینار 1954-55 لکان می پرسد : آیا اقتدارگرایی ایگو با روح اندیشه های فروید ی همخوانی دارد ؟  این پر سش سرآغاز انتقاد لکان از روانشناسان ایگوست که  معتقدند  ایگو می تواند در سلامت کامل و به گونه ای کاملا آزاد از قید و بند تعارضات بین سوپر ایگو و اید عمل کند. با این پیش فرض هدف روانکاوی از نظر یک روانشناس ایگو آنست که ایگو را تقویت نموده تا بتواند بر آنچه "واقعیت" نامیده می شود مسلط گردد)  (1. اما روانشناسی ایگو سیمپتوم -محور می باشد که در آنها روانکاوی شونده (آنالیزان) را بصورت بیمار می بینند و هدف روانکاوی را رهایی و درمان این نشانه ها می دانند.

  11 ژوئن 2016
 • در زیر برگردان سخنرانی دکتر جیم ریتمولر  را  در باره ی  فلسفه ی مدارس  دموکراتیک می خوانید.

  08 ژوئن 2016
 • فاجعه ی زمین لرزه ی اخیر ژاپن و ابعاد تخریبی و مرگ آور آن که دنیا را به خود جلب کرد و نیز خطر تشعشعات هسته ای ناشی از صدمات وارده بر مراکز برق اتمی، مرا به یاد نویسنده ی مشهور ژاپنی انداخت، زیرا این نویسنده دلیل عمده ی خودکشی هولناک و در عین حال نمایشی خود را که به شکل وحشتناک هاراکیری[2]، سنت قدیمی مردان سامورایی طرفدار امپراتور بود، آن هم در مرکز شهر توکیو و در حضور خبرنگاران اعتراض به نوع و روال و سرعت مدرنیته و تکنولوژی منتج از آن، که کشورش و بلکه دنیا را تهدید می کند می دانست و می خواست بدین وسیله شوکی در اذهان مردم

  07 می 2016
 • این کتاب در برگیرنده ی مجموعه مقالاتی از دکتر حسن مکارمی است که 140 صفحه و سه بخش و ده فصل را در برمی گیرد. نویسنده بیان می دارد که "شاید با به کارگیری تاثیر یافته های فروید در زمینه های جامعه شناسی، تاریخ، انسان شناسی، اسطوره­شناسی، در چند نوشته­ی این مجموعه، بتوان راه کوچکی به سوی زنگارزدایی از بدشناسی پدیده­ی دریافت فروید گشود و هم­میهنان را هر چند بسیار دیر( پس از گذشت یک سده) به پاره­ی کوچکی از کارکرد دریافت بزرگ او آشنا کند".

  07 می 2016
 • اشاره: مارتین سلیگمن، روانشناس آمریکایی، استاد دانشگاه پنسیلوانیا است. یکی از تئوری های عمده او که شهرت جهانی نیز دارد نظریه "عجز آموخته شده" است که بر طبق آن فرد بدلیل تجارب تلخ گذشته از کوشش برای پیشرفت سر باز می زند و خود را همواره شکست خورده می داند. سلیگمن در کتاب "کارخانه شادکامی"، که مقاله حاضر نیز از این کتاب انتخاب شده ، به سازوکار شادکامی پرداخته و از منظرهای مختلف بدان پرداخته است. سلیگمن در این مقاله به بررسی عوامل مؤثر در شادکامی پرداخته و متدی نیز برای اندازه گیری شادکامی ارائه داده که همین یکی از ویژگی های بارز این مقاله است.

  20 آوریل 2016
 • جذابیت نقد روانکاوانه،در این است که شیوه ای که عمدتاً به عنوان شیوه ی درمان بیماری شناخته می شود،وارد ادبیات می گردد و اثری بر اساس این شیوه بررسی و نقد می شود.بخش زیادی از درمان روانکاوانه،تحلیل رؤیاهای بیمار است،رؤیا در ادبیات و هنر بسیار گسترده مطرح می شود و شاید یکی از مهم ترین نقاط اشتراک ادبیات وهنر با روانکاوی،رؤیاها باشند.

  مقدمه:

  25 مارس 2016
 • ژرژ باتاي نويسنده و انديشمند فرانسوي

  ( 1896-  1962)

  14 مارس 2016
 • شصت و هشت سال از مرگ یا به قولی از خودکشی ایرلندی «نوشیدن بیش از حد الکل» او می گذرد. در پس پنجاه سال فراموشی و سکوت چند سالی است که دوباره زندگی و آثار نویسنده مورد توجه قرار گرفته اند. شباهت های زیادی بین دنیای او و جهان امروز یعنی «جهانی شدن اقتصاد و حکومت جابرانه  ی ثروت و سرمایه» به چشم می خورند. زندگی تباه شده ی نویسنده و قهرمان های رمان هایش نسل از دست رفته، فضای یک ملت ناپخته با فرهنگی ورشکسته و منزوی در چهار دیوار مملکت آن طرف دنیا را نشان می دهد و ملتی که فقط به دنبال یک ارزش، پول و ثروت می دود و هلاک می شود.

  12 مارس 2016
 • اریک امانوئل اشمیت

                                      ... بی درنگ، فهرستی از زوج های خانواده، بستگان، پدرومادربزرگ ها ردیف کردیم تا بین آنان، عشق های جاودان را پیدا کنیم. اما محصول ناچیزی درو کردیم!

  09 مارس 2016
 • شماره نخست از فصلنامه فرهنگی اجتماعی سیاووشان منتشر شد.

  پیش درآمد و فهرست  این شماره را ببینید:

  به نام خداوند جان و خرد

  پیش درآمد

  09 مارس 2016

صفحه‌ها