دیاسپورای ایرانی

 • سال ها  روزی در هفته با  گروهی از جوانان،  سفری خیالین به ایران می  کردیم، به بلیط و  ویزایی هم احتیاج نبود؛ روزهای جمعه ساعت  یک بعد از ظهر، زمان تماشای  فیلم های ایرانی بود.  دانشجویان با شوق و ذوق و کاسه های کوچک پر از تنقلات و شرینی های ایرانی جمع می شدند و به تماشای فیلم می نشستیم.

  09 ژوئیه 2016
 • و سفر اغاز شد،

  بعد از اتمام مراحل گرفتن پاسپورتم، نوبت به خروجی زدن رسید. شور خاصی داشتم. حالی به حالی بودم. باورم نمی‌شد نوروز ۱۳۹۵را در وطنم باشم. جزو ارزوهای محال برایم بود، اما به یقین براورده شد.

  18 می 2016
 • در زمان سامانیان در شبی از شبهای پیش از آغازسال نور، آتش افروخته می‌شود"؛ نویسنده «تاریخ بخارا» اشاره می‌کند «چنان‌که عادت قدیم است...»، یعنی بسیار پیش از سامانیان این جشن گرامی داشته می‌شد. در گذشته این جشن بیش‌تر به «سوری» شناخته می‌شد و چهارشنبه و دیگر روزهای هفته در تاریخ ایران باستان وجود نداشت. هفته را از فرهنگ‌های حامی-سامی که بعدها عرب، بزرگترین نماینده این فرهنگ شد، گرفته‌ایم

  چهارشنبه سوری در دل تاریخ:

  16 مارس 2016
 • تصویر: انوشه انصاری
  مهاجرت از آغاز زندگی بشر وجود داشته، اصولا گسترش گونه انسانی از مناطق حاره به سایر نقاط جهان را باید در دوره های مختلف باستان شناسی و به ویژه در صد هزار سال گذشته نوعی الگوی مهاجرت دانست.

   

  چه‌طور است با یک تعریف کلی از مهاجرت صحبت را شروع کنیم.

   

  01 مارس 2016
 • زبان، ابزاری است برای برقراری ارتباط، و زبان گفتاری، مهمترین این ابزراها است. زبان مشترک یکی از مهمترین ویژگی‌های یک فرهنگ است و حتی اگر یک فرهنگ مادر به‌واسطه مسائلی همچون مرزبندی‌های تصنعی و سیاسی، چند پارچه شود، باز هم این زبان مشترک است که می‌تواند ارکان یک فرهنگ مشترک را همچنان استوار و پابرجا نگه دارد.

  03 فوریه 2016
 • به جرأت می‌توان مدعی شد کمتر ایرانی‌ای را می‌توان سراغ گرفت که به اندازه محمدحسین جعفریان با افغانستان آشنایی داشته باشد. او سالها در آن کشور زیسته، مدتی به‌عنوان فیلمساز و پژوهشگر و مدتی هم به‌عنوان رایزن فرهنگی ایران، با بیشتر شخصیتهای سیاسی و فرهنگی آنجا دمخور بوده و از دوستان نزدیک احمدشاه مسعود بوده، تنها خبرنگاری است در دنیا که موفق شده با ملامحمد عمر مصاحبه حضوری بکند، بسیاری از کوه‌ها و ریگزارهای آنجا را با پای پیاده گز کرده، تا آنجا که یک پایش را بر روی مینهای کار گذاشته شده در آنجا از دست داده است.

  27 ژانویه 2016
 • تصویر: آرامگاه رودکی در روستای پنج‌رود تاجیکستان/ نیم ساعت اول جاده سبز و زیبا بود و بعد سرد و برفی شد. صبح کوه‌ها ریزش کرده بودند و مدتی جاده بسته بوده. در مسیر ما هم، کوه در حال ریزش بود و من در حال زهره ترک شدن و دعا خواندن. 2 تا راهدار وسط جاده مشغول فعالیت، جابجا کردن و جمع کردن سنگ‌ها با دست بودند. وسیله یا ماشینی برای کمک به‌شان نبود و مجبور بودند خودشان به تنهایی حتی سنگ‍های نسبتاً سنگین را جابجا کنند. کمی توقف کردیم تا سنگهای بزرگ را از وسط جاده بردارند.

  28 اکتبر 2015
 • (28 اسفند 93 تا 9 فروردین 94) بعد از توقف کمتر از 24 ساعت در مشهد و تاخیر 1 ساعته پرواز، ساعت 9:30 به مقصد شهر دوشنبه پرواز کردیم. هواپیمایی آسمان یک ساعت و پنجاه دقیقه را تا مقصد اعلام کرد. طول پرواز به کتاب خواندن، پذیرایی شدن و گپ زدن با کنار دستی‌ام گذشت. دو آقای ایرانی که می‌خواستند برای ایام نوروز تاجیکستان را بگردند کنارم نشسته بودند. درباره نحوه اقامتشان پرسیدم که گفتند یک هاستل در دوشنبه پیدا کرده و توی یک اتاق چهار تخته، تختی 20 دلار رزرو کردند.

  30 سپتامبر 2015
 • تاريخ‌نگاري چپ در ايران به رغم تمامي شرايط نامساعدي كه بر آن حكمفرما بوده است، تاريخ‌نگاري نسبتاً سرزنده‌اي است؛ اين سرزندگي را تا حدود زيادي مديونِ تلاش مستمر بخش‌هايي از آن است در باز‌سازي دائم خود؛ بازسازي‌اي توأم با زير سؤال بردن افسانه‌ها و اسطوره‌هاي حاكم و نقد تجارب گذشته. اين سرزندگي را در بسياري از ديگر حوزه‌هاي سياسي / تاريخي ايران معاصر نمي‌توان ديد.

  27 سپتامبر 2015
 • صبح، بعد از صرف صبحانه آماده حرکت به ترمینال کوچکی شدیم که سواری‌های پنجکنت آنجا می‌ایستند. در بدرقه آن روز دو اتفاق نیک رقم خورد: ابتدا آقا بختیار از ما به خاطر آمدنمان تشکر کرد! این اتفاق چند روز بعد در دوشنبه هم تکرار شد... میهمان عجیب حرمت و منزلت دارد! و در نهایت وقتی کفشهای‌مان را پوشیدیم و کوله‌پشتی‌هایمان را برداشتیم، گفت: راه سفید! یعنی «خیر پیش» یعنی «سفر به امن و سلامت» این اصطلاح را در ازبکستان یاد گرفته بودیم اما، اولین بار بود که یک تاجیک، وقت سفر دعای خیر بدرقه راه‌مان می‌کرد... بر دلمان عجیب خوش نشست...

  (تصاویر به پیوست است)

  08 ژوئن 2015

صفحه‌ها