پزشکی

 • روایت 1: «از زمانی که یادم می آید خاله ام در پی این بود که خودش را به وزن ایده آلش برساند، در نتیجه روش های متعددی مانند؛ انواع رژیم های غذایی، عمل جراحی( گرفتن توده های چربی، یا جراحی معده)، ورزش کردن، داروهای لاغری و  ... را امتحان کرد. با این وجود نتوانست از شر اضافه وزنی که دچارش شده بود خلاصی پیدا کند. الان، او در سنین نزدیک به کهنسالی بوده و هنوز وزن زیاد گریبان گیرش است. این وضعیت تنها چیزی که عایدش کرده، ناامیدی ست. درنتیجه پیش خود تکرار می کند که دیگر هیچ چیز اهمیتی ندارد و به کار خودش در خوردن روزمره ادامه می دهد.

  24 ژوئیه 2016
 • کتابِ حذف مرگ؛ شرحِ بخشی از مطالعه و تحقیقِ پزشکی سام پرنیا* کارشناسِ حوزۀ مرگ، رابطۀ ذهن و مغز و تجارب نزدیک به مرگ است. او مدیریتِ تحقیقات «هوشیاری در حین احیاء» را به عهده دارد و در دو کشور انگلستان و آمریکا مشغول به کار است. پرنیا در ابتدای کتابش می‌نویسد: « مرگ طی تاریخ بشریت، همواره اوج ناامیدی و نهایت شکست انسان بوده است.

  24 ژوئیه 2016
 • عکس از: زنده یاد عباس کیارستمی

  19 ژوئیه 2016
 • تصویر: نقاشی اثر آلین دنی

  11 ژوئیه 2016
 • سیدنی مینتز: پدر «انسان شناسی غذا» که مطالعه بنیادی را بر روی شک و نقش آن در شکل دهی به تاریخ مدرن انجام داده است.

  بنیان گذار یک رشته دانشگاهی جدید- بنا به قول نیویورک تایمز که وی را «پدر انسان شناسی غذا» می خواند- سیدنی میینتز با مرتبط کردن علاقه بریتانی ها به شکر و ارتباط آن با برده داری، ظهور سرمایه داری و توسعه طلبی امپریالیستی نظام دانشگاهی را شوکه کرد.

  03 ژوئیه 2016
 • محقق در این تحقیق برای شناخت و بررسی علت نهانی برخی رفتارها، آداب و رسوم و باورهای جامعه­ی مورد بررسی به عنوان بخش هایی از فولکلور آن جامعه در چارچوب نظریه­ی تطورگرایی کلاسیک سر جیمز فریزر و با استفاده از برخی فنون روش تحقیق کیفی به جمع آورری اطلاعات از شهرستان نجف آباد به عنوان میدان تحقیق پرداخته است.

  25 ژوئن 2016
 • تصویر: نقاشی اثر ایزابل بودرییه

  20 ژوئن 2016
 • رویکردهای نظری در انسانشناسی پزشکی را نمی توان جدا از تاریخچه  ظهور ، افول و یا اقبال چشم اندازهای مختلف نظری در بستر رشته انسانشناسی به طورکلی ، در نظر گرفت . همچنان که نقدهای وارد آمده بر  این رویکردها  نیز، همواره  با در نظر گرفتن این شرایط قابل بررسی هستند. انسان شناسی پزشکی از زمان پدید آمدنش بعنوان زیرشاخه ای از انسان شناسی بوسیله چندین چشم انداز نظری هدایت شده است . اگرچه مرز میان آنها  را نمی توان به صورت دقیق و مشخص ترسیم نمود. لذا این عدم توافق که کدامیک از این رویکردها برای مثال  در یک برهه زمانی نقش مرکزی را درتحقیقات و مطالعات داشته است ، همواره وجود دارد .

  19 ژوئن 2016
 • دیپلمه های سال 1359 می دانند که در آن سال به واسطه شروع انقلاب فرهنگی، دو سه سالی کنکور برگزار نشد و دانشگاهها پذیرش دانشجو نداشتند. من هم یکی از آن دانش آموزان بودم که در خرداد ماه سال 59 امتحانات نهایی خود را در یکی از دبیرستان های منطقه 14 تهران با موفقیت گذراندم و موفق به دریافت دیپلم شدم.

  13 ژوئن 2016
 • در زیست پزشکی[1]، دو رویکرد به درد در رقابت با هم و با پیامدهای بسیار متفاوت برای بیمار مطرح شده است. نظریه خاص‌بودگی نوعی بازنمایی [از بیماری] است که در دورانی بسیار طولانی جنبه‌ غالب داشت و بر آن بود که علت ایجادکننده‌ یک بیماری یا یک درد نسبت [مستقیمی] با زخمی دارد که از خلال یک دستگاه عصب‌شناختی خاص ]به بدن[ وارد شده است.(ملزاک، وال، 1989، 129 و بعدی). به این ترتیب دکارت در سال 1664 درد را به عنوان یک نظام عصبی تعریف می‌کند که پوست را به مغز متصل می‌سازد.

  06 ژوئن 2016

صفحه‌ها