اشیا و موزه‌شناسی

 • چه اثری در زمره اثر موزه‌ای قرار می‌گیرد؟ چه چیزی باعث موزه‌ای شدن یک شیء می‌شود؟ آیا هر اثر تاریخی و یا اثر هنری یک اثر موزه‌ای است؟ چه تمایزی بین دو اثر سبب می‌شود تا یکی موزه‌ای شود و دیگری موزه‌ای نشود؟ و آیا یک اثر در ذات خود موزه‌ای است؟

  28 ژوئن 2016
 • در حاشیۀ دور تا دور لوح معماری‌ای که در پیش رو دارید، کتیبه‌ای به خط شکسته‌ نستعلیق خفی درج شده است. بررسی فنی کارشناسان موزۀ ملک نشان می‌دهد که این کتیبه را بعداً به لوح نیفزوده‌اند و از آغاز جزوی از آن بوده است. در یادداشت حاضر، متن کتیبه را خواهیم خواند و آن را توضیح خواهیم داد. پیش از آن، لازم است توجه خواننده را به نکاتی جلب کنیم که فهم این کتیبه و محل آن را آسان‌تر می‌کند.

  28 ژوئن 2016
 • در شمال میان رودان، شهر اربیل (اوربیلوم (Urbilum)، آربائیلو (Arba – ilu) و یا آربلا (Arbela) ) با دست کم 5 هزار سال تاریخ، یکی از متداوم­ترین استقرارهای دنیای باستان را تشکیل می دهد. این شهر به همراه نینوا و آشور در زمان امپراتوری آشور نو (10 – 7 ق.م) به نهایت اهمیت و اعتبار می رسد و به عنوان شهر مذهبی و اقامتگاه سلطنتی مطرح بود و جایگاه مرکزی اش را در منطقه میان زاب بزرگ و کوچک حفظ کرد. فصل اول کاوش باستان شناسی در این شهر و در ارگ آن در سال 2006 میلادی آغاز گردید که توسط موسسه هایی از کشورهای جمهوری چک و عراق صورت گرفت.

  19 ژوئن 2016
 • گر ز جـغرافی پُرسی، به تو بنـماید راسـت

  عرض و طول و جهت و مردم هر شهر و دیار

  «ملک­الشّعراء بهار»

  14 ژوئن 2016
 • به راستی امروزه در ایران چند موزه وجود دارد؟ آیا همه این چند صد مرکزی که نام موزه بر خود نهاده اند را باید موزه تلقی کرد، آیا هر جایی که با پول و تبلیغات مدعی موزه بودن بود را باید به عنوان موزه پذیرفت؟ آیا هر مکانی که چند مانکن و لباس سنتی و صنایع دستی را به نمایش گذاشته بود را موزه یا به عبارت دیگر موزه مردمشناسی تلقی کنیم؟ اگر جایی را برای چند سال ارگانی اجاره کند و نمایشگاهی راه اندازی کند صاحب موزه شده است؟ به راستی مرز موزه ها از ناموزه ها چیست؟ آیا صرف قدمت و بلیط فروشی یا امکان بازدید داشتن برای موزه بودن جایی کافیست؟

  08 ژوئن 2016
 • انسان شناسی تاریخی فرهنگ ایران مدرن

   

  برج آزادی

   

  03 ژوئن 2016
 • کتابخانه شهر وینترتور

  وینترتور ششمین شهر مهم سوئیس است که تقریبا در 25 کیلومتری شرق زوریخ قرار دارد و جزو کانتون زوریخ است. مساحت وینترتور به بیش از 68 کیلومتر مربع می رسد و جمعیت آن اندکی از 101000 نفر بیشتر است.

  31 می 2016
 • سایت هفتوان تپه در حدود هیجده هکتار وسعت دارد و بزرگ­ترین استقرار در دشت سلماس است که در نزدیکی شهر جدید شاپور قرار دارد. کاوشهای باستان شناسی در این تپه  به سرپرستی چالز برنی در سال 1968 میلادی انجام گرفت. او هشت دوره استقراری از ماورای قفقاز تا ساسانی را در این تپه شناسایی کرد. دوره استقراری 6 (VI) که نخستین بار در سال 1971 میلادی شناسایی گردید، شواهدی زیاد از وجود سفال در آن شناسایی شد، در صورتی که فضای شهری در کاوش سال 1973 میلادی کشف گردید.

  31 می 2016
 • در سومین نشست «موزه و گفتمان‌های اجتماعی» در کتابخانه و موزه ملی ملک، ناصر فکوهی مطرح کرد: پاسخ به کدام چالش‌ها موزه‌های پایدار نامیده می‌شود

  وقتی یک شی به موزه می‌‏رود، می‌‏توانیم با نوشتن جمله‌ای کوچک هویت آن را تغییر دهیم، این تغییر هویت امروز موضوعی بسیار مطرح است. همچنین فرآیند انحصار نیز قابل بحث است. بر اساس این فرآیند شی موزه‎ای از دسترسی آزاد خارج است و تنها در ساعت، زمان و مکانی خاص و با پرداختن پول می‌‏توان به آن دسترسی داشت. تفکر درباره راه حل چنین چالش‎هایی است که موزه پایدار نامیده می‌‏شود.

  25 می 2016
 • درک مشترک موزه به طور کلی به یک سری صفات دارای بار مثبت همچون آموزش,صلح,تفکر,اعتماد,حقیقت,دقت,اعتبار,اطمینان و دانش خلاصه می شود.در مقابل,ما  در مورد ساز و کارهایی که موزه از طریق آنها به چنین مدارجی  دست میابد کمتر کنجکاوی می کنیم.در نظر بیشترافراد,موزه مکانی برای گردش و یادگیری از طریق نمایش و تفسیر حقایق هنری و موضوعات تاریخی و به واسطه دیالکتیک است,مکانی که در آن بازدید کنندگان نه تنها در مورد هویت  و جایگاه خود در نظام اشیا به کند و کاو می پردازند بلکه در مورد جهان های دیگر که برایشان حامل معناست کسب اطلاع می کنند.به جز برخی تفکرات گذرا در مورد شناخت چگونگی

  20 می 2016

صفحه‌ها