نمایش و اجرا

 • درآمريكا افسانه هاي پريان نخ مشترك تاروپود كودكي است . قصه هاي برادران گريم اساس بسياري ازداستان ها دراشكال مختلف قرارمي گيرد . دربررسي اين داستان هاي بازنويسي شده به مسير مشخصي برمي خوريم‌ كه تمركزآن براعتباربخشيدن به زنان به واسطه ي زيبايي سلطه پذيرآنهاست درحالي كه مردان فعال وگاهي هم خشن تصويرمي شوند . اين افسانه ها بيش ازآن كه بازتاب صرف آرمان هاي اجتماعي باشند درپي جاودانه كردن مفاهيم مسيحيت ، مرد سالاري وحفظ سلسله مراتب جنسيتي هستند.

  02 ژوئیه 2016
 •  هنر بومیان استرالیا ـ- بخش یکم: کهن ترین فرهنک زنده زمین /گالری جاپینگکا ـ برگردان: عاطفه اولیایی /   آیا کهن ترین هنر زمین می تواند در عین حال ماورا زمان و معاصر باشد؟ سرچشمه ی هنر ساکنان اولیه ی استرالیا در رابطه ی تنگاتنگی با سرزمینشان شکل کرفته است. در عرض چهل سال گذشته، دنیا به خلافیت و منحصر بودن هنر بومیان استرالیا پی برده است.  صحبت ازپیدایش هنر بومی در چهارچوب کهن ترین فرهنگ بومی زنده کمی غریب به نظر می رسد. تولد این هنر تقریبا به چهل هزار سال پیش می رسد. پیشینه ی تاریخی آن بر سنگ

   آیا کهن ترین هنر زمین می تواند در عین حال ماورا  زمان و معاصر باشد؟  سرچشمه ی هنر ساکنان اولیه ی استرالیا در رابطه ی تنگاتنگی با  سرزمینشان شکل کرفته است. در عرض چهل سال گذشته،  دنیا  به خلافیت و منحصر بودن هنر بومیان استرالیا پی برده است.   صحبت ازپیدایش هنر بومی  در چهارچوب کهن ترین  فرهنگ بومی زنده کمی غریب به نظر می رسد.  تولد  این هنر تقریبا به چهل هزار سال پیش می رسد.

  13 ژوئن 2016
 • رقص به عنوان فعاليتی فرهنگی تعريف شده است که " حرکت انسان را به سمت نظام  های ساختمند شکل می دهد، غالباً مانند روشی که شعر زبان را شکل می دهد" (کاپلر 1985: 92)[1]. ممکن است ادراکی ذاتی که به مقوله ی رقص ترجمه شود وجود داشته يا نداشته باشد. کاپلر مطرح می کند که توجه انسان شناسانه به رقص در فعاليت های فرهنگی خاصی بر حرکت بُعدی و پيغامی که اين حرکات ها منتقل می کنند متمرکز است، تا ادراکی فرهنگی از رقص را برای جامعه­ای مشخص بسط دهد (1985).

  05 ژوئن 2016
 • ماسکها در آیین ها، جشنها و نمایش استفاده می شده و به طور تاریخی، استفاده از آنها در آیینها پیشتر از نمایش صورت گرفته و به طور مشخصی نمایش وامدار آیین است. مساله اینست که این موضوع خواه نا خواه در عملکرد مشارکتی آن نمایان می شود. در اصل، ما میان طبیعت ابژه ها و کارکرد آنها تمایز قایل می شویم. تفکر کارکردی بر این امر دلالت می کند که ابژه های مشابه می توانند کارکردهای متفاوتی داشته باشند و کارکردهای مشابه توسط ابژه های مختلف حاصل شوند.

  18 می 2016
 • در آن سوی این کره ی خاکی در جریان تحولات نمایشی شکل گرفته در دهه های پر جوش و خروش قرن بیستم، گروه های نمایشی متعددی به وجود آمدند که تحت تاثیر وقایع و اتفاقات تاریخی و سیاسی عصر خود، تئاتر را ابزاری برای بیان دیدگاه ها و جهان بینی خود قرار دادند. برای نیل به این منظور آنان دست به تجربه های تازه ای زدند.

  16 می 2016
 • این نمایش قدمت بسیار دارد و ما را به یاد «قهرمانان کچل» یونانی و رقص مخصوص او به نام «کورداکس» (Kordax) می‌اندازد. این نمایش را می‌توان ‌نیای کمدی امروزین دانست. آریستوفان (Aristophane) در جایی می‌گوید: «من کچل‌ها را مسخره نمی‌کنم، اما کورداکس هم نمی‌رقصم». در قیاس کارگانِ کچلک بازی و موضوع «قهرمانان کچل»، بدون تردید مشابهات بسیاری خواهیم یافت. گمان می‌رود همین نمایش بوده که به شکل‌گیری روایت پهلوان انجامیده است. در واقع تمامی مضحکه‌پردازان کچل (clowns chauves) همان سنتِ «قهرمانان کچل» (héros chauve) را دنبال می‌کنند.

  10 می 2016
 • آخرین نسخه مجله تاریخ BBC برای اینکه احیانا ما فراموش نکنیم، این نکته را به ما خاطر نشان می‌کند که ماه جاری چهارصدمین سالگرد ویلیام شکسپیر است که شاید بتوان به او لقب بزرگترین نویسنده دنیا را داد. این مجله قصد دارد که این رویداد ویژه را با فاش کردن «بزگترین راز های زندگی این نمایشنامه نویس» گرامی بدارد. در حقیقت این وعده بسیار بزرگی است، البته جای تعجب باقی می‌ماند که آیا آنها می خواهند به یک معما که خود طرح کرده اند پاسخ دهند؟ پس چرا از تصویر کسی که شکسپیر نیست، برای روی جلد استفاده کرده اند؟

  03 می 2016
 •   واژه‌ی جشن از اصل اوستایی یَسنَ/یَسنَه، به معنای ستایش و پرستش است و عموماً آیینی است برای بزرگداشت یک رویداد واقعی یا اساطیریِ (معمولاً) خوب. این واژه در اغلب موارد، در همان معنی عید نیز به کار می‌رود.

  01 می 2016
 • طرح زندگی نمایشنامه‌نویس را دنبال کنید (به مناسبت چهارصدمین سالمرگ این نویسنده)

  27 آوریل 2016
 • یکی از مهمترین عوامل معرفی و گسترش تئاتر خیابانی در ایران برگزاری جشنواره های متعدد تئاتری در طی این سال ها بوده است. –جشنواره هایی نظیر جشنواره بین المللی تئاتر فجر، جشنواره بین المللی عروسکی، جشنواره آئینی و سنتی، جشنواره دفاع مقدس، جشنواره تئاتر دانشگاهیان، کودک و نوجوان، شهروندی، حوزه هنری و ... .- در طول برگزاری جشنواره های مختلف، بخش تئاتر خیابانی به دلیل شرایط آسان اجرایی به مرور جزء اصلی برنامه های جشنواره ها قرار گرفت.

  16 آوریل 2016

صفحه‌ها