خانواده و خویشاوندی

 • امروزه، میانگین سن ازدواج در زنان 23 سال و در مردان 26 سال است، یعنی دو سال بیشتر از میانگین سن ازدواج در سال 1980. این افزایش تمام مناطق جهان و اقشار مختلف مردم را دربر می‌گیرد. به تأخیر افتادن سن ازدواج در اروپا و آمریکای شمالی بسیار محسوس است (به‌طور میانگین 4 سال برای هر دو جنسیت). این افزایش در آفریقا به‌طور میانگین حدود 2 سال و در آسیا و آمریکای لاتین حدود 1 سال گزارش‌شده است.

  29 ژوئن 2016
 • دانشجویان بزرگسال و مخاطرات دگرگونی هویت

  مقدمه: سیاست‌های اخیر دولت در پی مشمول‌ساختن دانشجویان گروه سنی استاندارد و دیگر دانشجویان مانند کارگران و دانشجویان بزرگسال در آموزش عالی است. دلیل گسترش این طیف را نیاز اقتصاد به سرمایۀ انسانی و نیز رشد و تعالی فرد اعلام کرده‌اند. تحصیلات به معنای توانمندشدن است زیرا هم امکانات استخدام فراهم می‌کند و هم رشد فردی. مطالعات دربارۀ دانشجویان بزرگسال شاهدی بر این نتیجه‌گیری است.

  08 ژوئن 2016
 • 1. بنا به نقل سوزان هیوارد نخستین ریشه های ملودرام را در نمایشنامه های اخلاقی و سنتی قرون وسطی می توان یافت. بعدها این سنت در درام رمانتیک فرانسه ی قرن هجدهم ونوزدهم و رمان احساساتی انگلیسی و فرانسوی همان دوران تجدید حیات یافت. این درام ها و رمان ها که مبتنی بر قواعد اخلاقی بودند، به روابط خانوادگی، عشق های ناکام و ازدواج های اجباری می پرداختند.

  19 آوریل 2016
 • فیلم «ابدو یک روز» روایت گر زندگی مصیب بار خانواده ای فقیر و پرجمعیت است که هرکدام از آنها مشکلات خاص خود را دارند. نگاه موشکافانه‌ و واقع بینانه‌ی فیلم نسبت به مسایل اجتماعی، آن را یکی از مهم ترین فیلم های اجتماعی سینمای ایران کرده است. اعتیاد، زنان تک سرپرست، فقر اقتصادی، ازدواج های اجباری، مساله‌ی سالمندی و بزهکاری از جمله مسایل اجتماعی ست که در فیلم نمایش داده می شود. در ادامه مهم ترین مسایل اجتماعی فیلم بررسی می شود.

  آشنایی زدایی از مفهوم «معتاد»

  11 آوریل 2016
 • با نقدی از می فانگ – آزمایشی دلخراش از کنترل اجتماعی

  06 آوریل 2016
 • اریک امانوئل اشمیت

                                      ... بی درنگ، فهرستی از زوج های خانواده، بستگان، پدرومادربزرگ ها ردیف کردیم تا بین آنان، عشق های جاودان را پیدا کنیم. اما محصول ناچیزی درو کردیم!

  09 مارس 2016
 • فیلم «شیفت شب» به کارگردانی «نیکی کریمی» روایت گر زندگی زوج جوانی به نام «ناهید» و «فرهاد» است. «فرهاد»، حسابدار با سابقه ای است اما از شرکتی که در آن کار می کند به دلیل دزدی از صندوق ، اخراج شده است. او مدتی ست که بدون اطلاع «ناهید» در تاکسی تلفنی مشغول به کار است و هم زمان به دنبال شریکش می گردد که با پول ها فرار کرده است. «ناهید» به رفتارهای «فرهاد» شک می کند و با پرس و جو از ماجرا با خبر می شود. سرانجام او با کمک برادر «فرهاد» و خانواده اش، «فرهاد» را از بحران مالی نجات می دهد.

  22 دسامبر 2015
 • پدرسالاری یکی از مفاهیم جدال برانگیز به ویژه در کشورهای سنتی است که همواره از جانب دیدگاه های سیاسی و نظریه های جنسیتی مورد نقد واقع گردیده است. هدف این نوشتار، نه بیان الگوهای اجتماعی پدرسالاری که به راه انداختن بحثی درباره جامعه شناسی احساسات در این زمینه است. احساس یا روحیه ی پدرسالاری آن چیزی است که در پدرسالاری به عنوان باورهای معرفت شناختی وجود داشته و در گزاره های اجتماعی یا زبان روزمره ی مردم قابل مشاهده است.

  08 دسامبر 2015
 • اهمیت پدر و مادر از دیدگاه نوجوان/ ورود کودک به دوران نوجوانی جایگاه واقعی‌ای که وی در زندگی روانی پدر و مادرش ایفا می‌کرده است را به تصویر می‌کشد. کودکی که زن و مرد را به مادر و پدر تبدیل کرده بود. پایان دوران کودکی فرزند برابر است با پایان دوران اصلی پدر و مادر بودن، بنابراین کودک تضمین‌کننده‌ی جایگاه پدر و مادری است و وقتی وارد دوران نوجوانی می‌شود ازنظر روانی روی ایشان تأثیر می‌گذارد. منطقی است اگر بگوییم زمانی که کودکی وجود ندارد پدر و مادری هم وجود نخواهد داشت.

  18 نوامبر 2015
 • زارتسکی، ایلای (1390)،سرمایه‌داری، خانواده و زندگی شخصی، ترجمه منیژه نجم‌عراقی، نشرنی/ کتاب حاضر به بررسی تقسیم میان خصوصی و عمومی، یا جهان‌های درونی و بیرونی جامعه‌ی ما می‌پردازد. این بررسی با نگاهی به تاثیر سرمایه‌داری بر خانواده صورت می‌گیرد که از سویی به اضمحلال خانواده‌ی مردسالار سنتی انجامیده که بر بنیان مالکیت خصوصی تولید استوار بود و از سویی دیگر، برداشت تازه‌ای از زندگی شخصی به میان آورده که بر حفظ فاصله‌ی آن از کار و جامعه تاکید دارد.

  15 نوامبر 2015

صفحه‌ها