جنسیت

 • واژه ها .... این واژه های لعنتی! / عاطفه اولیایی/

  یادش به خیر!  یاد آن بحث های  داغی که  بیشتر دانشجوی جهان سومی و استاد  جهان اولیش را درگیر می کرد.  دانشجو از شنیدن این که  رابطه ی بین  زبان و واقعیت یک طرفه است، زیرا که  «زبان واقعیت را رقم می زند» و .... در جلسات بعدی هم «  در خارج از متن ، هیچ وجود ندارد» ، « واقعیات ذهنی اند»،  و « نویسنده هم جان به جان آفرین تسلیم کرده است.»   و استاد  نیز ناآرام بود ...  از به چالش کشیده شدن در چنان محیط فرهنگی که بحث ها ی دامنه دار را در کلاس ( شاید  هم در واقع همه جا)  حملات شخصی،  گستاخی و رودررویی می داند و نمی پسندد.‌

  25 ژوئیه 2016
 • هفته ی پیش، مقاله ی آموزنده ی  آقای سمیعی مرا با  شعر سپانلو به نام « خانم زمان» آشنا کرد.  آن شعر را نخوانده بودم  و در این نوشته نیز در باره ی آن سخنی ندارم.  آنچه  نظرم را جلب کرد،  عنوان آن بود  که حاکی از مؤنث دانستن  و یا نمایاندن زمان بود.  فهرستی از مفاهیم دیگر که با این روش از آن ها یاد می شود برایم  تداعی شد: از خورشید خانم گرفته تا  ...   استفاده از زن به مثابه  محملی برای درک و معنا دادن به دنیا تازه نیست و قدمت آن، سخن  از مقبولیت و عادی شدنش می کند؛ گویی حضورش در تخیل، به تنهایی  دلیل محق و حتی لازم بودنش  است. در دنیای مران ( و مردانه) ، این به چه معنی است؟

  20 ژوئیه 2016
 • فهرست اصطلاحات

   

  18 ژوئیه 2016
 •  

  زنان، دشتان و جنون ماهانه/ پؤوهشی اسطوره شناختی و تاریخی درباره ی قاعدگی و نشانگان پیش از آن. شهلا زرلکی. بهار 1395. نشر چرخ.

  02 ژوئیه 2016
 • باارزشترين وجه انديشه فمينيستي؛ بي پاياني آن است
  كتاب «درآمدي جامع بر نظريه هاي فمينيستي» تاليف رزمري تانگ و ترجمه منيژه نجم عراقي كه به همت نشر ني و براي بار چهارم تجديد چاپ شده، را مي توان - بنا بر آنچه در نام خود ادعا كرده_ اثري جامع در حوزه نظريه هاي فمينيستي دانست كه ترجمه اي روان و سليس نيز به دامنه امتيازات آن افزوده است. اين كتاب 424 صفحه اي كه از 9 فصل مفصل تشكيل شده؛ با اشاره به كليه نحله هاي نظري فمينيسم؛ از نگاهي تاريخي- انتقادي به نظريه هاي فمينيستي نيز برخوردار است.

  26 ژوئن 2016
 • طبق گزارش اخیر دیویس در اتاق بازرگانی بریتانیا حضور زنان در نقش رهبری مجدداً خبرساز شده است.

  تعدادی از پژوهش ها نشان داده اند که زنان نسبت به مشاغل بالاتر سازمانی ارتقاء شغلی پیدا کرده اند.

  در مطالعات جدیدی که توسط اساتید دانشگاه آریزونا و مک گیل انجام گرفته است زوایای دیگری از موضوع به بحث کشیده شده است.

  14 ژوئن 2016
 • بايد بين بچه دار شدن و موقعيت شغلي، يکي را انتخاب کرد

   

  از هر سه زن ژاپني شاغل دو نفرشان وقتي مادر مي شوند از کار دست مي کشند . رسيدگي به بچه ها، نبود دورنماي شغلي و وجود تبعيض ها از جمله دلايل متعدد انصراف و کناره گيري از محيط کار به شمار مي رود .اين موضوع کشور را در موقعيت نگران کننده اي فرو برده : با پير شدن جمعيت، مجمع الجزاير ژاپن نزديک به ٤ , ٦ ميليون نفر از شاغلين خود را تا سال ٢٠٢٥ از دست خواهد داد .

   

  07 ژوئن 2016
 • در این یادداشت برخی از اصطلاحات و مفاهیم متداول در مطالعات جنسیتی را از نظر می گذرانیم:

  جنسیت ، زنانگی/ مردانگی، ستم/ سرکوب، مردمحوری، عمومی/ خصوصی، جنسیت‌زدگی ، جنسیت‌زدگی زبانی، موج دوم فمینسیم،موج سوم فمینسیم،  پست فمینسیم، گفتمان،  سیاستهای هویت بخش، نگارش زنانه، جنبش بیداری مردان، نظریه‌ی کوییر

   

   

   

   

   

   

  جنسیت Gender

  29 می 2016
 • در ایران باستان­شناسی همچنان در زمینه اش وارداتی و دولتی است ، سوالها و پاسخهایش فارغ از بومیت است و معمولا مونولوگی است مبتنی بر صدای شاه پیروز . پس از 120 سال حضور باستان شناسان در ایران و حدود 150 سال انجام باستان شناسی میدانی در خاورمیانه، در بسیاری دوره های تاریخی هنوز نمی­دانیم که مردم کشاورز، دامدار، زنان، مردان طبقات متوسط، کودکان، دگرباشان، اپوزیسیون، بردگان ، رنگین پوستان و اقلیتها چگونه می­زیسته­ اند، مجموعه­ های مواد فرهنگی­شان چه بوده و خود را نسبت به تاریخ و چشم اندازشان چگونه و با چه کیفیتی تعریف می­ کرده اند.

  25 می 2016
 • نلی اُدشورن کتاب خود آنسوی پیکر طبیعی[2] (1994) را با نقل قولی از زیگموند فروید به سال 1933 آغاز می کند:" به محض اینکه شخصی را ملاقات می کنید، اولین وجه تمایزی که برای او قائل می شوید این است که زن است یا مرد." انتخاب این نقل قول برای شروع این یادداشت کوتاه بر دو هدف موکد بوده است:...

  21 می 2016

صفحه‌ها