باستان‌شناسی

 • استخوان‌های انسانی (1)، روزنامه باستان‌شناسی، می‌نویسد: حفاری‌های زیادی نشان داده است که گورستان‌ها یکی از بهترین منابع اطلاعاتی درباره جوامع انسانی گذشته هستند؛ اما موقعیت‌هایی همانند کشف اسکلت‌هایی در منطقه آشنهیم (2) غرب استراسبورگ در شهر با- رن (3) فرانسه به‌ندرت پیش می‌آید.

  16 ژوئیه 2016
 • اُستراکُنی خواستار تبعید مگاکلِس - آتن، قرن پنجم پیش از میلاد
  بررسی اُستراکُن ها در پرتو رویدادهای تاریخی
  12 ژوئیه 2016
 • چنان که بار پیش خواندیم، اغلب نقاشی های هنرندان  بومی استرالیا،  بیان دیداری روایت داستان های خواب  خلقت  قبیله ی نقاش است . در این  مختصر  روایت  چند نمونه  از این خواب ها توسط هنرمندان را می خوانید. تصویر شماره گذاری شده ی همراه این مقاله،  تصویر نقاشی هایی است که بر اساس هر خواب، خلق شده اند.

  ۱)  جون پترز: خواب  های وول  باراموندی

  خواب باووموندی متعلق به  ساکنان کیمبرلی شرقی،  در نزدیکی وارموون است.  جون پترز هنرمندی از میان این مردم است و داستان نقاشی اش را چنین روایت می کند:

  20 ژوئن 2016
 • در شمال میان رودان، شهر اربیل (اوربیلوم (Urbilum)، آربائیلو (Arba – ilu) و یا آربلا (Arbela) ) با دست کم 5 هزار سال تاریخ، یکی از متداوم­ترین استقرارهای دنیای باستان را تشکیل می دهد. این شهر به همراه نینوا و آشور در زمان امپراتوری آشور نو (10 – 7 ق.م) به نهایت اهمیت و اعتبار می رسد و به عنوان شهر مذهبی و اقامتگاه سلطنتی مطرح بود و جایگاه مرکزی اش را در منطقه میان زاب بزرگ و کوچک حفظ کرد. فصل اول کاوش باستان شناسی در این شهر و در ارگ آن در سال 2006 میلادی آغاز گردید که توسط موسسه هایی از کشورهای جمهوری چک و عراق صورت گرفت.

  19 ژوئن 2016
 • اُستراکُن - آتن - قرن پنجم پیش از میلاد

  در سال 1937، گروه حفاری «مدرسه آمریکایی پژوهش های کلاسیک در آتن» هنگام کاوش در دامنه شمالی تپه آکروپلیس به چاهی قدیمی، متعلق به قرن پنجم پیش از میلاد، برخوردند که مجموعه نامعمولی از اشیا را در دل خود جا داده بود: تعداد 191 اُستراکُن، پاره سفال هایی که نام شخصی روی آنها نوشته شده بود (Broneer 1938: 228-243). بنا بر شواهد نوشتاری، به ویژه قانون اساسی آتن به قلم ارسطو، اُستراکُن ها برگه های مخصوص نوعی رأی گیری بودند، که از روی نام همین پاره سفال ها  اُستراکیسم (انگلیسی = ostracism؛ یونانی =  ὀστρακισμός اُستراکیسمُس) نامیده می شد.

  15 ژوئن 2016
 • سایت هفتوان تپه در حدود هیجده هکتار وسعت دارد و بزرگ­ترین استقرار در دشت سلماس است که در نزدیکی شهر جدید شاپور قرار دارد. کاوشهای باستان شناسی در این تپه  به سرپرستی چالز برنی در سال 1968 میلادی انجام گرفت. او هشت دوره استقراری از ماورای قفقاز تا ساسانی را در این تپه شناسایی کرد. دوره استقراری 6 (VI) که نخستین بار در سال 1971 میلادی شناسایی گردید، شواهدی زیاد از وجود سفال در آن شناسایی شد، در صورتی که فضای شهری در کاوش سال 1973 میلادی کشف گردید.

  31 می 2016
 • در ایران باستان­شناسی همچنان در زمینه اش وارداتی و دولتی است ، سوالها و پاسخهایش فارغ از بومیت است و معمولا مونولوگی است مبتنی بر صدای شاه پیروز . پس از 120 سال حضور باستان شناسان در ایران و حدود 150 سال انجام باستان شناسی میدانی در خاورمیانه، در بسیاری دوره های تاریخی هنوز نمی­دانیم که مردم کشاورز، دامدار، زنان، مردان طبقات متوسط، کودکان، دگرباشان، اپوزیسیون، بردگان ، رنگین پوستان و اقلیتها چگونه می­زیسته­ اند، مجموعه­ های مواد فرهنگی­شان چه بوده و خود را نسبت به تاریخ و چشم اندازشان چگونه و با چه کیفیتی تعریف می­ کرده اند.

  25 می 2016
 • نام منطقه روئین دشت در کتاب جغرافیایی ابن فقیه با عنوان البلدان ، مربوط به اوایل قرن دهم میلادی ذکر شده است. از منطقه دو محوطه باستان شناسی کشف شده است که به هزاره چهارم ق.م بر می گردد و شاهدی بر تاریخ کهن این منطقه است. دیاکونف قبیله مادی پارتاکنها را مربوط به منطقه روئین دشت می داند. اما پس از این هیچ گونه اطلاعات تاریخی تا اوایل دوره اسلامی، جدا از یک سری منابع اندک تاریخی و مرتبط با افسانه از منطقه وجود ندارد.

  17 می 2016
 • سنگ نوشته ای از معبد زئوس سوتِر در کرِت، بر پایه یک محراب
  یادداشت مترجم: 
  10 می 2016
 • هنگامی که کوروش در سال 539 ق.م بر بابل غلبه یافت، خود را به عنوان "شاه بابل" معرفی کرد که دلالت بر حوزه ای فراتر از سنت ها و قلمرو بومی پارسیان می کرد. هنر میان رودانی به مقتضای خود در این فرمانبرداری مشارکت داشت و پارسیان از این هنر وام گرفتند. کاخ های هخامنشیان، مانند کاخهای میان رودان با تراس های بزرگ مصنوعی و نیز دروازه هایی که با دیو – خدایان بالدار و گاوهای بالدار با سر انسان (لاماسو) نگهبانی می شد، بودند. دیواره های آن با آجرهای لعاب دار و نیز کاشی های چند رنگ لعاب دار و الواح و قاب های سنگی تزیین شده بود.

  03 می 2016

صفحه‌ها