اقتصاد و فرهنگ

 • روایت 1: «از زمانی که یادم می آید خاله ام در پی این بود که خودش را به وزن ایده آلش برساند، در نتیجه روش های متعددی مانند؛ انواع رژیم های غذایی، عمل جراحی( گرفتن توده های چربی، یا جراحی معده)، ورزش کردن، داروهای لاغری و  ... را امتحان کرد. با این وجود نتوانست از شر اضافه وزنی که دچارش شده بود خلاصی پیدا کند. الان، او در سنین نزدیک به کهنسالی بوده و هنوز وزن زیاد گریبان گیرش است. این وضعیت تنها چیزی که عایدش کرده، ناامیدی ست. درنتیجه پیش خود تکرار می کند که دیگر هیچ چیز اهمیتی ندارد و به کار خودش در خوردن روزمره ادامه می دهد.

  24 ژوئیه 2016
 • جام اروپا

  جام قهرمانی ملت های اروپا چیزی جز نوعی انحراف اجتماعی نیست

  به قلم جمعی از نویسندگان

  مبالغ صرف شده برای برگزاری جام قهرمانی ملت های اروپا در کشوری که عدم اطمینان شغلی در آن رو به افزایش است و در قالب طرد قانون کار خود را نشان می دهد، امری خارج از نزاکت به شمار می آید.

  19 ژوئیه 2016
 •  

  حسین آبادی،م.، ۱۳۹۲، مصرف‌کنندگان جدید فضاهای شهری، تهران: انتشارات تیسا

  این کتاب  تلاش می‌کند نشان دهد که خرید در فضاهای جدید شهری، صرفاً رفتاری اقتصادی نیست، بلکه حاصل در هم تنیدگی معانی و مقاصد متفاوتی از تفریح، منزلت اجتماعی، هویت‌سازی و... است و متأثر از عوامل گوناگون نظیر جنسیت و سن است. هم‌چنین به تغییرات بازارهای سنتی و مدرن می‌پردازد و در ارتباط با درآمد نفت، گسترش بازار‌های مدرن در ایران را توضیح می‌دهد و ویژگی‌هایی برای هر نوع بازار را مطرح می‌کند.

  19 ژوئیه 2016
 • اشاره

  13 ژوئیه 2016
 • متن زیر، گفتگوی مجله آتلانتیک با جاشوآ رنو استادیار انسان شناسی است. انسان شناسی که به عنوان کارگر دفن زباله در یکی از محل های دفن زباله در دیترویت به مدت نه ماه مطالعات میدانی خود را انجام داد. یافته ها و مشاهدات پروفسور رنو دیدگاه های جدیدی را درباره مصرف و سبک زندگی ارائه می  دهد. حاصل مشاهدات وی در کتابی با عنوان «زباله های دورریختنی: کار و زندگی در محل دفن زباله در آمریکای شمالی» به تازگی منتشر شده است. ترجمه این گفتگو را در زیر می خوانیم.

  11 ژوئیه 2016
 • از مجموعه «طرح های کاربردی به کار نرفته» - 3؛ دوره آموزشی اقتصاد و فرهنگ برای مدیران فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی

  05 ژوئیه 2016
 • زیبا خواهد بود تصور کنیم انتخاب‌های اخلاقی دیگران را به انجام همین کار ترغیب کرده

  05 ژوئیه 2016
 • راهی برای پویایی ارزش های معنوی و رفاه اجتماعی
  وقف به عنوان سنتی کهن، در جهت تعالی ارزش­های معنوی، در طول تاریخ آدمی را همواره به خود جذب می­کرده است. جذبه­ی این سنت پسندیده را از جهات مختلف می­توان دید؛ انجام یک فریضه حسنه با نیت باقیاتِ­الصالحات، گسترش و یا حمایت از یک نوع فعالیت خاص(اعم از مذهبی، علمی، اجتماعی و ...)، مدیریت و برنامه ریزی برای ثروت توسط شخص بعد از فوتش و ... که در تمامی موارد ذکر شده نیت خیر و گام نهادن در جهت تعالی و ارزش­های معنوی به طور مشترک، بسیار با اهمیت است.

  25 ژوئن 2016
 • آیا باید مالیات بر ثروت (ISF) حذف شود؟ این سیاستی است که بیشتر نمایندگان انتخابات مقدماتی حزب راست فرانسه آن را پیشنهاد داده‌اند؛ اما حذف مالیات بر ثروت یک اشتباه سنگین سیاسی و اقتصادی خواهد بود. این دوران که دوران رفاه قشر ثروتمند، رکود اقتصادی و بحران اجتماعی است، وقت مناسبی برای هدیه دادن به ثروتمندان نیست. در حال حاضر، باید راهکارهای دیگر در اولویت قرار بگیرند که ازجمله آن‌ها می‌توان به کاهش فشار مالیاتی و اجتماعی بر روی کار (تأمین بودجۀ بخش حمایت اجتماعی تا حد زیادی به مالیات بر حقوق وابسته است) و سرمایه‌گذاری در بخش آموزش و تحقیقات اشاره کرد.

  22 ژوئن 2016
 • «با این استدلال که جهان اجتماعی ویژگی‌های نشانه‌شناختی (فرهنگی) و ساختاری (اجتماعی) دارد، نسخه‌ی ما از اقتصاد سیاسی فرهنگی تغییر، انتخاب و حفظ کردارهای نشانه‌ی معنایی و نشانه‌شناختی، نقش آن‌ها در تقلیل پیچیدگی، و مفصل‌بندی آن‌ها با تکنولوژی و عاملیت را مطالعه می‌کند.»

  21 ژوئن 2016

صفحه‌ها