مقالات قدیمی

 • ارنست ماخ Ernest Mach فیلسوف و فیزیکدان نامی بیاد می­آورد که در خردسالی پدرش او را به بالای دیوارهای قلعه شهر به گردش می­برد. او از بالای قلعه وقتی که به پرتگاه بیرون شهر می­نگریست و کسانی را می­دید که در پایین راه می­رفتند از تعجب فریاد برمی­آورد که آنان چگونه از بالای حصار بدانجا راه یافته­اند. ماخ اضافه می­کند که وی قادر به دیدن و تشخیص راه باریک و سرآشیبی که به پرتگاه می­رفت نبود ...

  25 ژانویه 2016
 • دوره سلجوقیان

  18 ژانویه 2016
 • چندی پیش، یکی از دوستان فرانسوی من، که خود هنرمند است و با بعضی دیگر از ایرانیان نیز آشناست نامه­‌ای به من نوشت به این مضمون که دوستش، استاد تاریخ پزشکی و علوم در دانشگاه پاریس آگاهی یافته است که چند قرن پیش از این درباره دانش پزشکی در چین کتابی به زبان فارسی نوشته­‌اند و از او خواسته است که درباره این کتاب و مضامین آن از دوستان ایرانی خود اطلاعاتی به دست بیاورد.

  04 ژانویه 2016
 • هانس هلفریتس Hans Helfritzنویسنده ومحقق جهاندیدۀ آلمانی سه بار به آمریکای جنوبی سفر کرد وآثار باستانی متعلق به بومیان قدیم آن دیار را که روز گاری تمدنی وسیع وعظیم موسوم به «اینکا» داشتند مورد تحقیق قرار داد.

  28 دسامبر 2015
 • شعر اگر هجوم نباشد دفاعي براي مرگ است و توضيحي براي مردن- پس لغت مرگ اسم و مردن فعل است- شعر دفاع كامل نيست- روزهم نيست- شب هم نيست. تكه‌اي سخت و جانداري از شبانروز است- براي همين شبانروز است كه شاعردر نيمراه تجربه‌ي شاعري دلواپس مي‌شود- فرخزاد در شعرهاي روزهاي آخر دلواپس بود- دلواپس نه براي خود- براي ديگران. براي درخت- باغچه- ماهي. مي‌دانست كه اگر ايثار حركت ابزار نخستين شعر نباشد ولي وسايل كامل و بارور زندگي هستند.

  19 دسامبر 2015
 • درباره تعابیر کلی کتاب جدید آقای برتراند، راسل قبلا در این مجله بحث شده است، اما درباره نظریه ایشان راجع به آنچه شاید بتوانیم آن را روانشناسی الهام  یا روانشناسی تخیل زاینده بنامیم چند ملاحظه جزئی هست که بحث مجدد را در باره این کتاب توجیه می کند. به یاد داریم نتیجه ای که آقای راسل می گیرد به طور خلاصه این است که ((داده های نهایی روانشناسی فقط تحسسات و تصورات و روابط آنها هستند.

  05 دسامبر 2015
 • تحولات سریع علمی و صنعتی که در نیم قرن اخیر در جهان روی داده و تأثیرات شگرفی که این تحولات در زندگی روحی و اجتماعی بشر گذاشته متفکران و دانشمندان را سخت نگران کرده است. این ترقی یا تحول تا کجا پیش می‌رود و سرنوشت انسان در روی این کرهٔ خاک به کجا خواهد کشید؟

  21 نوامبر 2015
 • اثری را به خاطر آوریم که در آن جنگل و چمنزار، کوه  و دشت، رعد برق ورنگین کمان در قالب موسیقی تجدید حیات کرده است. منظورم سنفونی ششم بتهوون یا سنفونی روستایی است. بتهوون آثاری گرانقدر و مقتدر آفریده است اما بدشواری میتوان گفت که در اثری بیش از سنفونی ششم خود توفیق یا فته باشد.

  31 اکتبر 2015
 • چون مینیاتور دارای رنگی درخشان است آنرا دوست داشتنی می یابند، و چون هنری کتابی است آنرا با هنر تزئینی اشتباه می کنند، چون قطعش کوچک است آنرا هنری کوچک می انگارند. ولی رامبراند بقدری آنها را تحسین می کرد که از مینیاتورهای مغولی هند مسلمان که الهام بخش وی بودند نسخه برداری می کرد و ماتیس آنقدر آنها را دوست داشت که حتی رنگهای خود را از آنها می گرفت.

  26 اکتبر 2015
 •  سالیان درازی است که «آفیش» به عنوان جزئی از تزئینات زندگی ما به شمار می­آید. در خیابان، در اماکن عمومی چون مترو و بالاخره این­جا و آن­جا حضور دارد. رنگ و فرم آفیش­ها خواه و ناخواه در حافظه­مان نقش می­بندد و در اصل، نقش اساسی آفیش آن­ است که هر چه سریع­تر چیزی را که وظیفه­ی عرضه­­اش را بر عهده دارد به ما بشناساند.

  17 اکتبر 2015

صفحه‌ها