انتشار کتاب‌های الکترونیک

انسان شناسی و فرهنگ در چارچوب و در راستای  اهداف خود، مبنی بر ایجاد پایگاهی برای گردآوری و دسترسی اطلاعات فرهنگی و امکان دادن به محققان و اساتید و روشنفکران و دانشجویان به گفتگویی آزاد برای رشد همگان، بدون دغدغه نسبت به  ضوابط دست و پاگیر اداری و اقتصادی،  پروژه انتشارات  خود را با دسترسی آزاد،همزمان با راه اندازی نسخه جدید  وبگاه خویش (بهمن 1393)  آغاز می کند.

در این پروژه، انگیزه اصلی،  ایجاد یک آلترناتیو و بدیل ولو نسبی، در برابر وضعیت آشفته بازار نشر و  موقعیت نامناسبی است که به خصوص نویسندگان و مترجمان کشور  با آن روبرو هستند. امروزه، به دلایل متعدد، از جمله افزایش بی رویه تعداد ناشران،  ضوابط بی ربطی که برای ارتقا و رشد عملی  مطرح شده اند،  نبودن قانون کپی رایت و نبود فرهنگ عمومی  کتاب و کتاب خوانی  از یک سو و نبود  سلامت  فکری و  اخلاقی برای  تالیف و تحقیق و ترجمه، با وضعیتی بسیار نابسامان روبرو هستیم. وضعیتی که در آن  اغلب  نویسندگان و مترجمان، به خصوص  جوان،  صرفا ناچارند بر اساس  قوانین یک بازار  بسیار تجاری و پولی شده عمل کنند. برای مثال  به جای  تلاش برای تالیف و رشد دادن به خود، صرفا ترجمه های سفارشی انجام دهند بی آنکه کنترل مشخصی روی آنها باشد (به دلیل نبود قانون کپی رایت). از طرف دیگر، گروهی از اساتید نیز  تالیف هایی را ارائه می دهند که از اصول و کنترل مشخصی تبعیت نمی کنند و  اشکال متفاوت سرقت علمی کارهای بی کیفیت، ترجمه در قالب  تالیف  و غیره عستند و روز به روز افزایش می یابند. در نتیجه خشک و تر با هم می سوزند. بسیاری از نویسندگان و مترجمان  حتی  سرشناس،  سال ها کتاب خود را به دست ناشران می سپارند بدون آنکه منتشر شود و زمانی که حتی پس از یک دوره طولانی کتاب  با تیراژی بسیار محدود در حد هزار نسخه منتشر می شود،  تازه با  مافیای توزیع  و مشکل فروش و عرضه روبرو می شوند، بگذریم که بسیاری از کتاب های حتی نه چندان قدیمی اصولا در دسترس نیستند،  نتیجه آنکه نه تنها هیچ منفعت مالی حتی اندکی از این راه به نویسندگان و مترجمان صادق نمی رسد بلکه حتی کتابشان نیز دیده نمی شود.

از این رو، انسان شناسی و فرهنگ به کمک  ناشران همکار خود، از امروز سیستم جدیدی را راه اندازی می کند که در آن  کتاب هایی که دبیران مجموعه ما بپذیرند یا پیشنهاد بدهند،  پس از طی تمام مراحل قانونی و گرفتن شابک و ومجوز به صورت الکترونیک و بنا بر انتخاب  نویسنده یا مترجم به صورت  متن کامل یا متن محدود  با امکان دریافت متن کامل،  و همچنین امکان دریافت  نسخه کاغذی در اختیار  همگان قرار می گیرند. هر بار  موضوعی مطرح بشود،  وبگاه جدید خوانندگان  را به سوی  کتاب های  مربوط به آن موضوع هدایت می کند. بدین ترتیب میزان  دیده شدن و در دسترس قرار گفتن کتاب به شدت بالا می رود. در عین حال انسان شناسی و فرهنگ  نمی خواهد به هیچ عنوان ازاین موضوع منبعی برای درآمد بسازد، در نتیجه  کتاب هایی که به  تایید دبیر هر مجموعه برسد،  زیر نظر متخصصان ما مراحل آماده سازی را طی می کنند و به انتشار می رسند و پس از  انتشار  تنها آدرس بانکی خود نویسنده و مترجم در اختیار استفاده کنندگان قرار داده می شود تا در صورت تمایل به  کتاب کمک کنند. خوانندگانی که مایل باشد این روند ادامه یابد، البته می توانند کمک های خود را در حدی که بخواهند همچون همیشه به  خود انسان شناسی و فرهنگ  اهدا کنند. دبیران مجوعه از میان  همکاران  انسان شناسی و فرهنگ و از میان اندیشمندانی با  سابقه و خوش نام و  دانش مورد تایید در  سیستم عمومی  فرهنگی کشور  انتخاب می شوند و خود  مساله انتخاب  یا سفارش دادن کتاب ها را برعهده می گیرند. در عیم حال انتشار کتاب در انسان شناسی و فرهنگ به هیچ وجه بر اساس قرار دادهای انحصاری انجام نمی گیرد بدین معنا که نویسنده می تواند به صورت همزمان  و یا از هر زمانی مایل باشد کتاب خود را از  انسان شناسی و فرهنگ خارج کرده  و به هر صورت مایل است به انتشار برساند و  نسخه های کاغذی کتاب  به سفارش خوانندگان  با  تامین هزینه انتشار  و بدون سود در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.  در یک کلام این سیستم انتشاراتی بسیار شبیه به  سیستم انتشارات خود سایت انسان شناسی و فرهنگ خواهد بود، یعنی «دسترسی آزاد» به کتاب ها را  برای خوانندگان تامین می کند و تنها تفاوت در آن است که کتاب ها تمام مراحل قانونی و نظارت علمی  متعارف در  سیستم نشر را پیش از انتشار طی می کنند و طبعا مدیران هر مجموعه  تصمیم گیری درباره کیفیت کتاب را بر عهده خواهند داشت.

برای دیدن کتاب های منتشرشده انسان شناسی و فرهنگ، کلیک کنید.

برای دیدن ویژه نامه های انسان شناسی و فرهنگ، کلیک کنید.