سرآغاز

نشانه شناسی

1977: لحظه­ ای کلیدی در پیدایش جامعه­ شناسی زبان در فرانسه

فرانسواز گادت برگردان مریم ایروانی
EDL_Logo1.jpg

چکیده:در سال 1977، شماره ­ای از مجله فرانسوی زبان­شناسی زبان­ها،که در باب ماریسم بود توانست، در شرایط آکادمیک فرانسه، نقش تعیین کننده ای را در ظهور زیر رشته­ ی جدیدی از زبان­شناسی، یعنی جامعه شناسی زبان، ایفا کند. آنچه در اینجا به شکل عام مورد بررسی قرار می­گیرد، ظهور این زیر رشته( عوامل مثبت و منفی) و همچنین نقشی است که مباحث بزرگ موضوعی در این حوزه ایفا می­کنند. به گونه ­ای صریح­تر، ما

تحلیل اتنوگرافیک یک ژست در یک عکس قدیمی

فاطمه سیارپور
grand ma-pa.jpg
این عکس متعلق به زن و شوهری کهن‌سال است که در سال‌های دهه‌ی 30 با یک دوربین ابتدایی از آن‌ها گرفته شده است. به تعبیر امروزی و با نگاه نشانه‌شناسی (semiology)، ژست (gesture)این زن و شوهر را می‌توان چنین تشریح کرد:
 نگاه خیره (gaze)به دوربین ندارند، در عوض به زمین خیره شده‌اند، افق‌های دوردست را نگاه نمی‌کنند، حتا می‌توان گفت چشمانشان نیز

کارگاه نشانه ـ معناشناسی گفتمان

گروه اخبار
Untitledlast.jpg

کارگاه نشانه ـ معناشناسی گفتمان در هشت جلسه با تدریس دکتر حمیدرضا شعیری در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.
در این کارگاه برای تسلط به روش و الگوی مطالعه‌ی علمی گفتمان‌های ادبی با تکیه بر رویکرد نشانه ـ معناشناختی،  نظریه‌ها و الگوهای نشانه ـ معناشناسی ادبیات و کاربرد آن‌ها در تحلیل گفتمان‌های ادبی بیان می‌شود. مباحثی که در این دوره‌ی آموزشی طرح می‌شود، بدین شرح است:

نشانه شناسی و دیزاین نحوه‌ی ارتباط : در جستجوی زبان بازار

فرانسوآ بوبری برگردان مهدیه فرشادجو
logo_rush.png

در این مقاله، دیزاین نحوه‌ی ارتباط به معنای اجماع زبانهای گوناگون، و نه زبانهای طبیعی، تعریف شده است. زبانهایی که در اقتصادتجاری حال حاضر ما برای هدایت و تسهیل معاملات بین کنشگرهای اجتماعی که در عرصهی عرضه و تقاضای مالی نقش دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. آنچه دراینجا با عنوان "دیزاین نحوه‌ی ارتباط" آورده شده است

تحلیل نشانه شناختی یک عکس اثر هنری کارتیه بروسون

بوکت آلتینبوکن برگردان سحر جلیلیان
Bresson.jpg

در این مقاله هدف ما تحلیل یک عکس اثر هنری کارتیه- بروسون ، بر پایه اصول نشانه شناسی دیداری می باشد. با ارجاع به تحقیقات گروه µ ، کوشش خواهد شد تا خوانشی از این عکس در دو وجه ارائه گردد ، وجه تجسمیو وجه تمثیلی این تحقیق، به بررسی نقش نشانه های تجسمی در فرایند تعبیر نشانه های تمثیلی می پردازد.

حلقه نشانه شناسی تهران ده ساله شد!

ابراهيم سليمي كوچي
logo3orange.png

حلقه نشانه شناسی تهران ده ساله شد. ده سالگی این حلقه را می توان باور کرد. منظورم این است که می توان شور و پرسشگری، کنجکاوی و شادمانی و اشتیاق و چالاکی ده سالگی را در پیشانی این طایفه دید. و این البته کم موهبتی نیست.

ترجمه فصل دوم کتاب «انسان‌شناسی زبان‌شناختی»: نظریه‌های فرهنگ (بخش اول)

الساندرو دورانتی ترجمه مهرداد امامی
main.gif

متن پیش رو ترجمه‌ی فصل دوم کتاب تأثیرگذار الساندرو دورانتی، زبان‌شناس برجسته‌ی ایتالیایی و استاد انسان‌شناسی در دانشگاه کالیفرنیا است با عنوان انسان‌شناسی زبان‌شناختی (1997) که یکی از مهم‌ترین و پایه‌ای‌ترین کتاب‌های مقدماتی در جهت شناخت زیرشاخه‌ی زبان‌شناسی در علم انسان‌شناسی است. دورانتی تألیفات و پژوهش‌های زیادی در رابطه با انسان‌شناسی زبان‌شناختی دارد که از آن میان می‌توان به از دستورزبان تا سیاست: انسان‌شناسی زبان‌شناختی در دهکده‌ای واقع در ساموآی غربی (1994)، واژگان کلیدی در زبان و فرهنگ (2001)، مدخلی در انسان‌شناسی زبان‌شناختی (2004) و کتاب راهنمای جامعه‌پذیری زبانی (2012) اشاره کرد.

پیوست: 

سازه­ های بنیادین برآمد سوء­تفاهم

محسن حافظیان
moyenne.jpg

واژۀ «سوء تفاهم» را هم به تکرار شنیده ایم و هم به تکرار به کار گرفته ایم. در گذران زندگی هرروزه، از سوء تفاهم آنجا سخن رانده ایم و شنیده ایم که گویی واژگان و گزاره های زبانی توان پردازش فهم در نزد شنونده و یا ساخت و انتقال نظر گوینده را نداشته اند. اگر از میان همۀ نشانه های ممکن زندگی انسانی تنها به نشانه های زبانی بسنده کنیم، سوء تفاهم زبانی آن جا روی می دهد که گوینده و شنونده به زبانی

از اصول تحلیل نشانه -معنا شناسی تا بکار گیری آنها

ژک کورتس برگردان حسن زارعی
peirce.gif

هگل: قوانین، اصول باقی نمی مانند، بخودی خود ارزشی ندارند. عملی که آن ها را بکار می گیرد و باعث می شود وجود داشته باشند، نیاز انسان است، میل و سپس دلبستگی و شیفتگی اوست.

نمودار و الگوی تنشی، در نظریه ی فونتانی و زیلبربرگ

لویی هربر برگردان: مطهره مرادیان
th4.jpg

الگوی تنشی که طرح نشانه شناسی پست گرماسی است توسط فونتانی و زیلبربرگ معرفی شده است. در این الگو، ارزش ارائه شده از ترکیب دو بعد ایجاد شده است: گستره و فشاره. گستره، پهنایی است که فشاره بر آن اعمال میشود. این بعد مربوط به کمیت، تنوع، و گستره ی مکانی و زمانی پدیده هاست.

تمامی حقوق این پایگاه برای «انسان شناسی و فرهنگ» محفوظ است.