سرآغاز

فرهنگ و سبک زندگی

انقلاب اوسمانی: دگرگونی پاریس در زمان امپراطوری دوم

سعیده بوغیری
paris

انقلاب اوسمانی{Hausmann} به مدرن سازی مجموعه پایتخت فرانسه اطلاق می شود که بین سال های 1852 تا 1870 توسط ناپلئون سوم و اوسمن، فرماندار پاریس صورت گرفت. این پروژه تمام زمینه های شهرسازی را هم در پاریس و هم در محله های بیرونی آن شامل می شد: خیابان ها و بلوارها، تنظیم نماها، فضا های سبز، اسباب و لوازم شهری، فاضلاب و شبکه های آبرسانی، تجهیزات و بناهای عمومی.

پیوست: 

انسان شناسی آسیب های روزمره (20): ظاهر بینی

ناصر فکوهی
janus-2.jpg

تاریخ اندیشه و ادب ما، آکنده از لزوم نوعی تحقیر و گریز از «ظاهر» و برعکس  توجه و اهمیت دادن به «باطن» است. به گونه ای که شاعران عارف ما و در راس آنها، مولانا، ابایی از آن نداشته اند که در مقدس ترین  پدیده های زندگی نیز، بر جدا کردن و دور انداختن ظواهر و بر ارزش دادن ِ صرف به محتوا ها و باطن این پدیده ها، تاکید کنند. از این رو در زبان فارسی و اغلب زبان های اروپایی با واژگانی روبرو می شویم همچون «ظاهر پرستی»، «ظاهری» ، «تظاهر» ، «ظاهر خوش خط و خال» و غیره. 

تکرارابدی یا درستایش زندگی روزمره ؟ نگاهی به ردپای جنسیت و زندگی روزمره

آزاده بی زارگیتی
big_381618_5274_web_image_41312.jpg

تصویر: اکرمن
شاید دروهله ی اول بنا بود که به تفسیرزندگی روزمره و جنسیت  از طریق بازخوانی دو فیلم مستند بسنده کنیم و شاید این که کمی هم توضیح بدهیم که معیار انتخاب این فیلم ها چه بوده است؟ اما پیش از همه مدام با خود فکر می کنم زمانی که داوطلب شدم درباره ی این امر بنویسم، طبعن می دانستم که نخستین پرسش و شاید مهم ترین پرسشی که با آن مواجه می شویم شاید این باشد که زندگی روزمره چیست؟

خیالی بافته از تار و پود زندگی

يزدان منصوريان
9789641651109.jpg

سه سال است که ما سه نفر - من، همسر و پسرم - در سفر نوروزی و در ماشین با شنیدن «داستان همراه» به استقبال بهار می‌رویم. داستان همراه ابتکار مجلة داستان همشهری است. نسخة صوتی گزیده‌ای از مطالب این مجله که با صدای نویسندگان ضبط شده است. تا امروز چهار سری آن تولید شده و ما همه را شنیدیم. با طنزهایش سرگرم شدیم و خندیدیم؛ و از اشاره‌های آموزندة هر یک نکته‌ها آموختیم.

می‎کوبیم، می‌سازیم!

گفتگو با مرضیه/ سعیده بوغیری
old home

مرضیه هم نسل ماست، شوخ و سرزنده. اولین حسی که از صحبت با او به من دست می دهد، یاد اصفهان و اصالت دلپذیر آنست. شاید دلیل آن خونگرمی اجداد اصفهانی اوست که حالا به صورت ودیعه ای موروثی، در کلام و منش او خود را نشان می دهد.

دوازده فیلم برای دانشجویان انسان شناسی فرهنگی

نسرین ریاحی پور
MV5BMTI1NzUyNzU0NV5BMl5BanBnXkFtZTcwMzAxNTEzMQ@@__V1_SX640_SY720_.jpg

آی ام دی بی سایت تخصصی فیلم مجموعه ی تقریبن کاملی از فیلم ها و سریال های ساخته شده است. در این سایت سال ساخت آثار سینمایی، دست اندر کاران آن ها، عکس ها، خلاصه ای از فیلم ها و ... در دسترس مخاطبان قرار می گیرد. متن زیر دوازده فیلم را که دیدن آن ها به دانشجویان انسان شناسی در این مجموعه پیشنهاد داده شده است؛ معرفی می کند:

فضای داخلی و زندگی روزمره شهری

روابط عمومی
faza.d.jpg
دهمین نشست از مجموعه نشست‌های «هنر و زندگی روزمره شهری»  به  نسبت میان «طراحی فضاهای داخلی و زندگی روزمره » خواهد پرداخت. این نشست پژوهشی که با همت معاونت پژوهشی خانه هنرمندان ایران و همکاری سازمان زیباسازی شهر تهران برگزار می‌شود تلاش می‌کند فضاهای داخلی و چیدمان را از منظر نظریه‌های مصرف  در جامعه ایرانی بررسی کند.

گفت و گو با جلال ستاری

گروه کتاب و رسانه
9789642132454.jpg

این نخستین گفت‌وگو از مجموعه‌ گفت‌وگو‌هایی است که امیدواریم در آینده به انتشار برسانیم. این گفت‌وگو در چهارچوب یک طرح مشخص تعریف می‌شود که نام آن را «انسان‌شناسی تاریخی فرهنگ ایران مدرن» نامگذاری کرده‌ایم، این طرح چیست و چه هدفی دارد، از کجا آغـاز شد و به کجا می‌خواهد برسد؟ در نهایت چرا با جلال ستاری و نه شخصیت دیگری کار را آغاز کردیم؟ پاسخ به پرسش آخر، از همه واجب‌تر است و به گمانم به همین دلیل باید مجموع این طرح را تا هر کجا ادامه یابد به جلال ستاری تقدیم کرد.

تحلیل مردم شناختی خوراک در هورامان: طبیعت و فرهنگ

امير صادقي٬ ابراهيم هاشمي
12435618327008980286.jpg

غذاهایی که مردم از میان خوراک‌هایی که در دسترس‌شان قرار دارد انتخاب می‌کنند، شیوه‌ی آماده کردن آنها برای مصرف و اهمیتی که برای غذا خوردن و آداب آن قائل می‌شوند، بسیاری از ویژگی‌های جوامع‌شان را منعکس می‌کند. مهم‌ترین کارکرد غذا، استفاده از آن در رفع نیازهای زیستی است، اما شیوه‌ی رفع این نیاز بُعد فرهنگی به خود می‌گیرد به نحوی که انتخاب مواد اولیه‌ی غذا، شیوه‌ی پخت، شیوه‌ی خوردن، ذائقه و بسیاری موارد دیگر برگرفته از فرهنگ است. از طرفی دیگر، شرایط محیطی و طبیعت هر منطقه‌ای، مواد غذایی مشخصی را به رژیم غذایی مردم تحمیل می‌کند.

در کنار یک کدبانو

گفتگو با طیبه/ سعیده بوغیری
prima-casa.jpg

طیبه، خانمی 34 ساله است و یک فرزند حدودا 11 ساله دارد. دیپلمه و ساکن محله امیریه است. هم نسل خودمان است، اما با او که صحبت می کنم، یک جورهایی به یاد کدبانوهای نسل پیش می افتم و لحظه ای دلم برای "کدبانوگری"، "زنیت گیری"، "هنرمندی"، "درایت زنانه" و "درک شرایط زمانه" تنگ می شود، چیزهایی که هیچ کدامشان در هیچ دانشگاهی تدریس نمی شود و شاید از نسل بعد، باید در موزه ها به دنبال آنها بود.

تمامی حقوق این پایگاه برای «انسان شناسی و فرهنگ» محفوظ است.