سرآغاز

فرهنگ و سبک زندگی

شهر، فضا و زندگی روزمره

گروه کتاب و رسانه
 فضا و زندگی روزمره.jpg

شارع پور، محمود، 1393، شهر، فضا و زندگی روزمره، تهران: تیسا،500 صفحه
مفهوم فضا قرن‌‌‌‌های متمادی توجه اندیشمندان را به خود جلب کرده است؛ این مفهوم به شکل گسترد‌‌ه‌‌ای در ادبیات علوم انسانی، علوم کاربردی، الهیئت و علوم تجربی به کار گرفته شده است. فرهنگ انگلیسی آکسفورد دست‌‌کم نوزده تعریف برای این واژه ارائه داده است. مفهوم فضا

لومپنیسم روشنفکرانه

ناصر فکوهی
index.jpg

تصویر(از راست به چپ): لوک فری، برنارهانری لوی و آلن فینکل کرات
واژه لومپن از ریشه آلمانی به معنی «ولگرد» و «اوباش»، از خلال ادبیات انقلابی مارکسیسیتی قرن نوزده و عمدتا کتاب معروف مارکس و انگلس «ایدئولوژی آلمانی» (۱۸۴۵) مطرح شد. لومپن‌ها و لومپنیسم در باور مارکس گروه‌های اجتماعی حاشیه‌ای و اغلب فقیر و گرایش آنها، بودند که در دوران سرمایه‌داری نه قابل طبقه‌بندی در طبقه حاکم یعنی سرمایه‌داران هستند و نه در طبقه محکوم، یعنی کارگران. آنها به نظر مارکس موقعیتی

خلیج گواتر

فاطمه رضائیان
 گواتر.png

تصاویر از: فاطمه رضائیان
خلیج گواتر، خلیج نسبتا کوچکی ست در دریای عمان که در منتها الیه جنوب شرقی ایران  و جنوب غربی پاکستان قرار گرفته به طوری که نیمی از آن در ایران و نیمی دیگر در پاکستان است. این خلیج بدلیل نزدیکی به مدار رأس السرطان و قرار گرفتن در مسیر بادهای موسمی دارای آب و هوای گرمسیری است.

تمدن کاریز

شایسته مدنی
359887_1DyPmkJ7.JPG

آب، حیاتی‌ترین عنصر جهان هستی است که هرگونه زیست انسانی و طبیعی بدون آن محال است. از گذشته‌های بسیار دور تا کمی پیش از اکنون، آب، جایگاه ویژه‌ای نزد انسان داشته و بعنوان یک پدیده‌ی  مقدّس همواره در خور احترام بوده است. این تقدّس در اشکال گوناگونی در بین مردم دیده میشد که استفاده‌ی درست و پیشگیری از هدر رفت و صرفه‌جویی در مصرف آب یکی از این اشکال به شمار می‌رفت.

آیا نوآوری در یک نظام آموزشی امکان پذیر است؟

مارتین فورنیه و گاتان شپل برگردان آریا نوری
ipad-angers.jpg

تعریف نواوری بسیار مشکل است. در واقع تا به الان تعاریف بسیار متنوعی ارائه شده است ، با این وجود می توان برخی از ابعاد آن ها را مورد بررسی قرار داد : نواوری از نوگرایی و تغییر سرچشمه می گیرد ، مشکل این تعریف این است که باید بدانیم چه چیزی جدید است چرا که اگر تحولات سال 2000 و آنچه که قبلا در فاصله ی دو جنگ جهانی در سال 1936 صورت گرفته است را مقایسه کنیم ، به چه نتیجه ای می رسیم؟

نقد و بررسی کتاب نظریه فراغت: اصول و تجربه ها

ملیحه درگاهی
59529_907.jpg

مقدمه: اوقات فراغت و نحوه گذران آن از جمله مفاهیم اخیر و نوینی است که معنای واقعی خود را پس از دوران صنعتی شدن جوامع و رشد سرمایه داری و نیز گسترش شهرها پیدا کرد. در واقع با توسعه انواع تکنولوژی در زندگی مردم و جای گزینی آن با نیروی انسانی، عملاً فرصتی برای انسانها ایجاد شد که بتوانند از اوقات خود به آن صورتی که مورد دلخواهشان است استفاده کنند.

پیوست: 

درون و بیرون هال؛ یک مثال پاریسی (2)

سلین روزلین برگردان محسن صف‌شکن
1024px-Mezuzah-RS.jpg

تصویر: مزوزا چسبیده به قاب درب در خیابان جنوبی فیلادلفیا

آستانه بودن، یک محدوده حاشیه‌ای فضایی است که کنترل‌هایی مثل تعیین هویت میهمانان در آن اتفاق می‌افتد. در عین حال، این فضا به محافظت بیشتری نیاز دارد. موضوعات استفاده شده برای شناسایی یک مهمان، ارتباط نزدیکی با ضرورت حفاظت و پاسداری از حریم خصوصی ساکنان در

یک سرویس عمومی مردمی اما متروک روسیه به روایت (لوموند دیپلماتیک: ژوئن 2014)

رژیس ژانت برگردان شهباز نخعي
Moscow_1948_lagutenko_posokhin.jpg

به رغم پیچ و خم های اقتدارگرایانه، ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه توانسته با برقراری قدرت و اقتصاد، اعتماد مردم را به خود جلب کند.  اما، مساله گرمایش شهری نشان می دهد که تامین ظرفیت سرمایه گذاری عمومی کمک چندانی برای به سطح [مطلوب] رساندن خدمات پایه ای نمی کند.  تلاش برای واگذاری دارایی های عمومی به بخش خصوصی نیرومند است.  کارآمدی در عرصه انرژی می تواند انتظار بکشد.

هزار امریکا

برگردان ياسمن ‌مَنو
philip_roth_une_vie_une_oeuvre_le_monde_m.jpg

تصویر: راث روی جلد ویژه نامه لوموند
فیلیپ راث متولد 1933 در نیوجرسی است. اوّلین مجموعة داستان‌های کوتاهش تحت عنوان خداحافظ کلمبوس  در سال 1959 منتشر شد و جایزة ملّی کتاب را نصیبش کرد. ده سال بعد رمان پورتنوی و عقده‌اش باعث موفقیت بسیار او شد. راث بیش از سی کتاب منتشر کرده و اکنون در هشتاد‌سالگی اعلام کرده که دیگر نخواهد نوشت.

کافی‌شاپ و زندگی شهری

گروه کتاب و رسانه
cofee.s.jpg

فاضلی، نعمت اله،1390، کافی‌شاپ و زندگی شهری،تهران: تیسا، 71 صفحه
مسلماً مردم برای نوشیدن یک فنجان قهوه به کافی‌شاپ نمی‌روند. اگر چنین بود، می‌توانستند قهوه را در منزل خود با قیمت ارزان‌تر، در کمال آرامش، در حال گوش دادن به موسیقی دلخواه و در حال استراحت بر روی مبلمان راحتی یا در باغچه حیاط‌شان، کنار گُل‌ها و زیر سایه درختان زیبا بنوشند.

پیوست: 
تمامی حقوق این پایگاه برای «انسان شناسی و فرهنگ» محفوظ است.