سرآغاز

فرهنگ و سبک زندگی

در فضای سنتی احساس غریبی می کنم

سعیده بوغیری
خانه زینب

بله. آنها هم این اتاق را دوست دارند و در آن احساس خوبی دارند. می گویند وقتی وارد این اتاق می شویم، از نگرانی های ذهنی مان کم می شود. گاهی که برای درس خواندن پیش من می آیند، طوری احساس راحتی می کنند که متوجه گذر زمان نمی شوند و پاک یادشان می رود که برای درس خواندن آمده اند. بعضی هایشان هم وقتی برای درس خواندن به خانه ما می آیند، نمرات بهتری می گیرند و می گویند در اتاق خودشان نمی توانند به این راحتی درس بخوانند. وقتی دلیل ن آن را می پرسم، می گویند در اتاق خودشان استرس دارند.

گفتگو با کیارا ریکارند؛ نویسنده کتاب آشپزی ایرانی

مرضیه ابراهیمی
jpg.

چرخ روزگار چرخید تا در سفری روی صندلی کناری خانمی بنشینم که اصلا چهره‌اش شبیه ایرانی‌ها نبود اما با اعتماد به نفس کامل با من سلام و احوال پرسی کرد! کمی که گذشت و حرف زدیم، پرسیدم ابرانی هستید؟ که جواب داد ایتالیایی‌ام. صحبت که می‌کردیم، شعری از سهراب خواند و درباره آشپزی حرف زد و وقتی در سفر جایی کنار درختان انگور بودیم، بلند گفت این برگ‌‌موها آماده دلمه‌اند! راه طولانی بود و فضا جان می‌داد برای یک مصاحبه؛ ‌او یک نویسنده است و کتاب آشپزی ایرانی‌اش به زبان ایتالیایی در اروپا شهرت خاصی دارد.

آشپزی و عادات غذایی در فرهنگ ترک

سیبل گولر ترجمه ی برگردان رویا آسیایی
 ی عثمانی.jpg

تصویر : سفره عثمانی
چکیده: هدف این مقاله بررسی روند تاریخی فرهنگ آشپزی و عادات غذایی ترک است. غذا خوردن، مهم ترین اصل ادامه ی حیات انسان است. عادات غذایی هر جامعه با دیگری تفاوت های آشکاری دارد. این عادات زیر مجموعه ای از فرهنگ هر جامعه است. شیوه ی زندگی در یک

اسلام هراسی یا ترس از پرولتاریا: سؤ قصدهای پاریس، پس لرزه های دهشت (لوموند دیپلماتیک: فوریه 2015)

بنووا بروویل برگردان منوچهر مرزبانیان
islamophobie 270813.jpg

به دنبال سؤ قصدهائی که در آغاز ماه ژانویه، بیست کشته در پاریس برجای نهادند، بیش از چهار میلیون تن به نام آزادی بیان به آرامی در خیابان های شهرهای فرانسه راهپیمائی کردند. پس از دهشت آغازین و سپس اضطراب و پریشانی پیامدش، اینک عزم و اراده ای برای درک مسئله روی نموده است. این رویدادهای بی سابقه، ضرورت مبرم گشودن کلاف سر در گم ستیزه های منطقه ای را برجسته ساخته که به جنبش های اجتماعی

پیوست: 

سکانس‌هایی هویت‌ساز:نوستالژی‌های یک جامعه چگونه شکل می‌گیرند؟ در گفتگو با ناصر فکوهی

مهسا رمضانی
Nostalgie, Expo Doisneau, 2007.jpg

شاید برای همه ما بارها اتفاق افتاده‌باشد که موزیکی‌ خاص یا مکانی ویژه خاطرات دلنشینی را در گذشته‌ برای ما تداعی کند و برای یک لحظه ما را به دنیایی ارجاع ‌دهد که اغلب از آن با عباراتی چون «یادش بخیر/ افسوس که گذشت/ چه روزهایی داشتیم» یاد کنیم. برخی علت این امر را بازگشت‌ناپذیری زمان تعبیر می‌کنند و برخی همچون دکتر ناصر فکوهی این حالت را ناشی از تمایل ذاتی و بیولوژیک انسان برای حذف خاطرات بد و حفظ خاطرات مثبت می‌دانند.

جرایم اقتصادی بدون مجازات (لوموند دیپلماتیک: فوریه 2015)

اورلین برنیه برگردان شهباز نخعی
argent1.jpg

موسسات چند ملیتی با جا بجایی محل تولیدات خود به فقیرترین کشورها، تنها درپی نیروی انسانی ارزان قیمت نیستند.  [دراین کشورها] ضعف قوانین اجتماعی و زیست محیطی آنها  را از تعقیب قضایی نیز محافظت می کند.  این گریز از مجازات به خاطر کاستی مراجع بین المللی یا دادگاه های صالح برای تعقیب آنها در کشورهای مصرف کننده نیز هست.

نوروز «ما» و نوروز «آن ها» در گفتگو با ناصر فکوهی

مرضیه جعفری
index.jpg

 یک انسان‌شناس می‌گوید: "ایامی مانند نوروز باید فرصتی باشد که برخی از مسائل جدی در آن مطرح شود و نسبت به آسیب‌های موجود در جامعه خود حساسیت‌مان را بیشتر کنیم. این امر به خصوص از آن لحاظ اهمیت دارد که در چنین مواقعی جامعه بسیار بیشتر و شفاف تر مشکلات خود را نشان می‌دهد."...

میزگرد «رادیو فرهنگ» فرانسه درباره جوانان ایران با ناصر فکوهی (فایل صوتی به فرانسوی)

...
photo-2-Irannn.jpg

 «رادیو فرهنگ» (فرانس کولتور) فرانسه، رادیوی سراسری دولتی این کشور و ویژه مباحث و برنامه های فرهنگی و  یکی از دو  شبکه پر مخاطب دولتی فرانسه (در کنار France Inter) به شمار می آید که میلیون ها مخاطب در روز دارد.  به مناسب  سی و ششمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران، این  شبکه برنامه ای  یک روزه و کامل  درباره ایران داشت که به صورت زنده و همزمان با روز بیست و دوم بهمن  پخش شد.

نامه هایی از اتریش، با خبرهایی از غرب و شرق

یزدان منصوریان
AUSRLOC.jpg

آن روزها برایم جالب بود که با چه عشق و علاقه‌ای تمام این سال‌ها وقتش را صرف نگارش و اجرای این برنامه کرده است و به رغم کهولت سن، بدون وقفه به انتشار آن ادامه می‌دهد. ضمن آن‌که تفاوت‌های فرهنگی جامعة انگلستان و امریکا آن‌قدر زیاد نبود که خاطرات آقای کوک برای شنوندگان خیلی عجیب به نظر برسد.

فرارَوی توجیه از کنش روزمره (یا توجیهِ انتخاب رشته‌ با مفهومِ «علاقه»)

مصطفی هادی‌زاده
110372_974.jpg

  چکیده: حوزه‌ی انتزاعی زبان و ادبیات، یکی از بسترهای مهم برای مطالعات انسان‌شناختی است که حتا به زعم من، مهم‌ترین سازوکار انسانی و فرهنگی است. سازوکاری که افراد به واسطه‌ی آن (اگر معنای واسطه را برای زبان بپذیریم)، کنش‌های روزمره‌ی خود را صورت می‌دهند و آن‌گاه به واسطه‌ی کنش‌های روزمره ( اگر معنای واسطه را برای کنش نیز بپذیریم)، سازوکار زبانی خود را سامان می‌بخشند.

تمامی حقوق این پایگاه برای «انسان شناسی و فرهنگ» محفوظ است.