سرآغاز

فرهنگ و سبک زندگی

شهر آرمانی الکترونیک: فناوری اطلاعات و ارتباطات و دگرگونی زندگی شهری

ویلیام جی. میچل برگردان مینوش صدوقیان‌زاده
urban.jpg

اقتصاد شبکه‌ای و جامعه‌ی هوشمند به چه نوع ساختمان‌هایی نیاز دارند؟ این ساختمان‌ها چگونه باید در شهر قرار گیرند؟ این‌ها سوالاتی هستند که در این فصل به آن‌ها پاسخ خواهم داد، نخست به شکلی بسیار کلی و سپس با اشاره‌ مستقیم به کشور پرتقال.

مجموعه مقالات همایش علمی شهر و زندگی روزمره «با محور فلسفی»

گروه کتاب و رسانه
falsafe.s.jpg

رئیس همایش، دبیر همایش، دبیرعلمی همایش،1392،مجموعه مقالات همایش علمی شهر و زندگی روزمره «با محور فلسفی»، تهران: تیسا، چاپ اول

ازآنجاکه مقالۀ نگارنده در این مجموعه، به‌نوعی مقاله‌‌ای تمهیداتی است و در حکم مقدمه‌ای بر نسبت شهر و زندگی روزمره از منظرگاهی فلسفی است. به نظر می‌رسد در این مقدمه، بهتر باشد به جای تکرار مطالب، پرسشی مهم را بیان کنیم و بکوشیم ابعاد آن را روشن سازیم: « فلسفه چقدر

پنجره‌های هلندی؛ پاکدامنی زنانه و هرزگی زنانه (1)

آیرن سی‌یراد/ برگردان: محسن صف شکن
windows.jpg

تصویر: پنجره هلندی، گرفته شده از شهر گودا از آرشیو راب  د  ژانگ

خارجی‌هایی که از هلند دیدن می‌کنند اغلب دچار شگفتی می‌شوند که چه‌طور باید پوشش‌های باز استفاده شده در پنجره‌های هلندی تفسیر کنند؛ مخصوصأ عصرها زمانی که پرده‌ها بسته نیستند. این ویترین‌های نورانی ممکن است بینندگانی را که معمولأ به پنجره‌های هلندی بدون پوشش، با یک کنجکاوی به نسبت غیردوستانه زل می‌زنند می‌ترساند.

مذاکره بر سر فضا در خانه خانوادگی (3)

مویرا مونرو و روث مادیگان برگردان منیژه غزنویان
entertaining_possibilities_-05.jpg

اتاق خواب کودکان درمقابل اتاق خواب والدین به طور معمول، فضایی چندکارکرده است که به نواحی بازی، ذخیره اسباب‌بازی،میز، تلویزیون و سیستم صوتی و در برخی مواقع یک کامپیوتر مجهز می‌شود. این در خانوار، میزان مشخصی از آزادی عمل را به والدین می‌داد. بچه‌ها می‌بایست به اتاق خودشان فرستاده می‌شدند و بزرگسالان را برای استفاده از اتاق نشیمن ترک می‌کردند. در همین راستا، بچه‌ها نیز می‌توانستند

تغییرات نسلی سبک زندگی روستایی: مطالعه ای میدانی در میان عشایر بختیاری

سجاد مرادی
188979_625.jpg

در دهه های گذشته زندگی روستایی تغییرات متعددی را از سر گذرانده است که نمود و ماحصل نهایی این تغییرات را می توان در سبک زندگی روستایی مشاهده نمود و با مطالعه­ی آن به بررسی روند تغییرات زندگی روستایی پرداخت. بر همین مبنا، مقاله­ی حاضر تغییرات روی داده در سبک زندگی روستایی در طایفه­ی بابادی از عشایر بختیاری را طی سه نسل مورد بررسی قرار داده است. در مبانی نظری، از دیدگاه های گیدنز، بوردیو و اینگلهارت استفاده شده و فضای مفهومی سبک زندگی ترسیم گردیده است.

روان‌‌شناسی، شهر و زندگی روزمره

گروه کتاب و رسانه
ravanshenaci.s.jpg

عماری،حسن،1393، روانشناسی،شهر و زندگی روز مره،تهران: تیسا،چاپ اول،314 صفحه
در مدتی که در حوزة مطالعاتِ اجتماعی و فرهنگی در خدمت استادان و دانشجویان این حوزه بودم، همواره با خودم می‌‌گفتم: «ردپای روان‌‌شناسی و علوم رفتاری در مطالعات شهری کجاست؛ آیا شهرهای بزرگی چون تهران را به‌‌جز از دیدگاه علوم اجتماعی نمی‌‌توان با مبانی و رویکردهای روان‌‌شناسی واکاوی کرد؟»

شهر اقماری و زندگی روزمره (بخش دوم)

زهره دودانگه
Ormond-Gigli---women-in-a-010.jpg

زندگی روزمره زنان با مسئولیت خانواده‌ و نقش مادری، یا به عبارتی با مفهوم بازتولید زندگی- در مقابل واژه تولید- پیوند دارد: برای آن‌ها نیازهای ضروری و روزمره خانواده به ویژه فرزندان (به عبارتی وظایف خانه‌داری و مادری) در اولویت بالایی قرار دارد. البته دربارۀ ریشه‌های تاریخی و اجتماعی این تقسیم وظایف و شکل گیری اولویت‌ها، در ادبیات فمنیستی بحث‌ها و نقدهای گسترده‌ای وجود دارد.

درون و بیرون هال؛ یک مثال پاریسی - بخش آخر

سلین روزلین برگردان محسن صف‌شکن
Stafford_House_Entrance_Hall.jpg

خصوصیت انتقالی هال، منطقه‌ای که در آن، افراد قصد توقف ندارند، بی‌دوامی خاصی به رفتارهای انجام شده در آنجا می‌دهد. برای مثال، نگاه به آینه هال برعکس بازدید دقیق‌تر و خودمانی‌تر ظاهر فرد در آینه حمام یا اتاق خواب، باید سرسری باشد. همچنین خوشامدگویی و سلام و علیک کردن با مهمانان با زودگذری صورت می‌گیرد، چرا که آنها مراحلی گام‌بهگام در فرآیند گذار هستند. آنها با دعوت به درآوردن کُت، میهمانان را برای

جوان، شهر و زندگی روزمره

گروه کتاب و رسانه
javan.s.jpg

ذکایی، محمدسعید،1393، جوان،شهر و زندگی روزمره، تهران:تیسا،313 صفحه

مطالعات فرهنگی شهری[1] شاخه‌ای جدید و پویا از حوزه میان‌رشته‌ای مطالعات فرهنگی به شمار می‌آید که کانون توجه خود را بر نقطه تلاقی میان شهر به‌مثابه واقعیت و سازه‌ای اجتماعی و البته مصنوع با وجوه هنری، زیبایی‌شناسانه و بازنمایانه آن قرار می‌دهد.

ازفرهنگ تا توسعه

گروه کتاب و رسانه
 تا توسعه.gif

فکوهی، ناصر،1392، از فرهنگ تا توسعه، تهران: فردوس، چاپ دوم، 704 صفحه

بیش از یک دهه از انتشار کتاب «از فرهنگ تا توسعه» می‌گذرد و بنابراین زمانی که بنا بر پیشنهاد ناشر، تصمیم به چاپ مجدد این کتاب گرفتیم، تلاش کردیم مطالب آن را بار دیگر از نظر بگذرانیم و مطالب جدیدی به آن بیافزاییم.

تمامی حقوق این پایگاه برای «انسان شناسی و فرهنگ» محفوظ است.