به یاد سیف الله کامبخش فرد، باستان شناس پیشکسوت

آرمان مسعودی

پیکر شادروان سیف الله کامبخش فرد، از باستان شناسان پیشکسوت ایران،  در8 آبان و در ساعت 10 صبح از موزه ایران باستان به سمت بهشت زهرا تشییع شد. این مراسم در حالی آغاز به کار کرد که ورود گروههای دانش آموزی به موزه ایران باستان خللی در مراسم ایجاد می نمود و دچار آزار سوگواران می شد. در این مراسم باستان شناسان و پژوهشگرانی چون دکتر ملک شهمیرزادی، موسوی، کابلی، موسوی کوهپر، عبدی، سید سجادی، مجیدزاده، فروزانفر، روستایی، ملکزاده، چوبک، پورمجیدیان و...  به همراه همسر آن مرحوم حضور داشتند. دکتر موسوی کوهپر از جمله سخنرانان این مراسم بود، وی با اشاره به فعالیت های کاری و پژوهشی شادروان کامبخش فرد،  اذعان داشت که مرحوم کامبخش جزو اولین باستان شناسان علمی ایران بوده و بعد از بازنشستگی، هیچگاه از باستان شناسی دور نماند و همچنان به نگاشتن مقالات علمی مشغول بوده و حاصل عمر او نگارش چندین کتاب و مقالات متعددی است که چندی از آن در آینده منتشر خواهد شد. طبق گفتگو های خصوصی که در مورد آن مرحوم با دکتر کابلی انجام گرفت، ایشان فرمودند که واژه مرحوم برای دکتر کامبخش فرد واژه بسیار گرانیست و من دوست ندارم از این واژه استفاده کنم. در زمانی که ما تازه وارد دنیای باستان شناسی شده بودیم آقای کامبخش فرد یکی از باستان شناسان مطرح دهه 40 بود. ایشان همچنین اذعان داشت که یکی از ویژگی های آقای کامبخش دست به قلمی ایشان و گزارش نویسی و ارائه مقالات علمی به جامعه باستان شناسی کشور بوده است. آقای کابلی از جمله کاوشهای بیاد ماندنی ایشان را کاوش در معبد کنگاور دانسته اند. دکتر کامیار عبدی نیز در گفتگویی در مورد شادروان کامبخش اذعان داشتند که وی یکی از افرادی بود که با توجه به پیشینه کاری که از خود بجای گذاشته، نامش جاودانه خواهد شد. در این مراسم بسیاری از باستان شناسان با بیان این مهم که با رفتن پژوهشکده باستان شناسی از پایتخت بسیاری از باستان شناسان از یکدیگر دور افتاده اند و متاسفانه دیدارها در اینگونه مراسم سوگواری بوقوع می پیوندد ابراز ناخرسندی نمودند.
لازم به ذکر است سیف الله کامبخش فرد که جزو باستان شناسان تاثیرکذار ایران بوده، در سال 1308 در تهران بدنیا آمد. وی پس از اتمام تحصیلات در بخشهای مختلی چون موزه ایران باستان، معاونت و دستیاری زنده یاد دکتر نگهبان در پایه گذاری و اداره مؤسسه باستان شناسی دانشگاه تهران و... فعالیت نمود. از جمله مهمترین کاوشهای باستان شناختی او می توان به کاوش های تپه های قیطریه، کنگاور و... اشاره کرد. برخی فعالیت‌های او بین سال‌های ۱۳۳۹ و ۱۳۶۵ به این ترتیب است: عضویت در بخش پیش از تاریخ موزه‌ی ایران باستان ۱۳۳۹، معاونت و دستیاری دکتر نگهبان در پایه‌گذاری و اداره‌ی مؤسسه‌ی باستان‌شناسی دانشگاه تهران ۱۳۴۵-۱۳۳۸، رییس آرشیو فنی موزه‌ی ایران باستان ۱۳۴۴، رییس موزه‌ی ایران باستان ۱۳۵۸ و کارشناس ارشد و مسؤول کاوش‌های باستان‌شناسی در مرکز باستان‌شناسی ایران ۱۳۶۵-۱۳۵۹٫
یادش تا جاودان گرامی باد...

کارشناس باستان شناس

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی