در جست وجوی مستند های خاورمیانه و آسیای مرکزی الگوهای زمان ومکان در فیلم های بینا فرهنگی

محمد تهامي نژاد

 "فیلم مستند و نقش آن در تعامل فرهنگی (با عنایت بر فرهنگ و آیین مردم ایران ،  آسیای مرکزی و خاورمیانه )” عنوان نشستی تخصصی( پنجم اسفند 1389)در خانه هنرمندان بود که با تمرکزبر مستند های فرهنگ و آیین مردم ایران ، در آن حضور داشتم . در مورد سینمای آسیای مرکزی وخاورمیانه نیز  مقدمه ای فراهم آمد  تا دستمایه  برای طرح پرسش  در  آن جلسه  باشد  که چنین  امکان و فرصتی  فراهم  نشد   . بنابراین پژوهش به صورتی کاملا شخصی ، ادامه یافت . بخش ایران در این نوشته ،  همان  نظم بخشی به خاطره بصری از فرهنگ واقوام ایرانی - 6) است که  در سایت انسان شناسی وفرهنگ قابل دسترسی است.  "درجست و جوی مستند های آسیای مرکزی وخاورمیانه" نیز بیشتر مرا به کشف الگوهای بینا فرهنگی رهنمون شد  .
در این نوشته ، اصطلاح "تبادل فرهنگی  از طریق رسانه و فیلم "، مقدم بر تعامل بکار می رود . چنین فرایندی  با امکان انتقال پیام ومعنا شروع می شود  و آنگاه  نوبت به  کوشش برای رمز گشایی و درک معنا ،  وتاثیر گذاری  از طریق وسیله ارتباطی  فرا می رسد .  این پرسش  که در منطقه ما سینمای مستند  ، اساساً تا چه حد ،درفرایند  تبادل فرهنگی  جدی گرفته شده ، امکان مشاهده  تصویر از دیگری ، وجود داشته  و در صورت چنین مبادله ای آیا وسیله ای مطمئن برای تعامل دو سویه ، بوده و یا  با نارسائی هایی روبرو ست  ، یک پروژه سنگین  و گروهی ی بین المللی  و نیازمند مطالعه میدانی است . من تنها می توانم از منظری بسیار محدود و بیشتر به مدد انسان شناسی تصویری و فیلم ها به موضوع نگاه کنم .   

پرونده ی «محمد تهای نژاد» در انسان شناسی و فرهنگ 
http://www.anthropology.ir/node/9139

 

برای خواندن این مقاله در زیر کلیک کنید

پیوستاندازه
Microsoft Office document icon 10605.doc161 KB

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

تهامی نژاد، محمد

مطالب نویسنده